Spoločnosť Zahraničné

Počet obetí hurikánu Dorian opäť stúpol, OSN posiela na Bahamy pomoc

Hurikán Dorian zanechal po sebe na Bahamách spúšť. Zdroj: SITA/AP

MIAMI – Na 30 mŕtvych sa zvýšil počet obetí hurikánu Dorian a očakáva sa, že toto číslo ešte výrazne narastie. Oznámil to vo štvrtok večer miestneho času v telefonickom rozhovore pre agentúru AP bahamský minister zdravotníctva Duane Sands.

 

Obete pochádzajú z ostrovov Abaco a Grand Bahama a sú medzi nimi aj osoby, ktoré boli so zraneniami prevezené na ostrov New Providence, uviedol Sands.

Hurikán Dorian je najsilnejšou búrkou, aká podľa záznamov zasiahla Bahamy. Najhoršie postihnutými sú práve ostrovy Abaco a Grand Bahama v severnej časti súostrovia, ktoré zasiahol v nedeľu ako hurikán piatej kategórie.

OSN posiela pomoc

Svetový potravinový program OSN (WFP) posiela na Bahamy po ničivom hurikáne Dorian osem ton potravinovej pomoc. Oznámil to vo štvrtok hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, informuje agentúra DPA.

“Organizácia nakúpila osem ton potravín a zabezpečuje ich prevoz na Bahamy,” uviedol Stéphane Dujarric. Túto potravinovú pomoc podľa jeho slov následne rozdelia desaťtisícom ľudí, ktorí ju naliehavo potrebujú.

Dodal, že WFP “zo strediska OSN v Paname zabezpečuje leteckú prepravu generátorov i kancelárskych kontajnerov pre dve logistické strediská, ktoré sa majú zriadiť na hlavných bahamských ostrovoch”.

Podľa Dujarrica OSN poskytne aj satelitné vybavenie, aby v postihnutých oblastiach zabezpečila záchranárom spojenie.

OSN medzitým oznámila, že na Bahamách potrebuje po ničivom hurikáne približne 70.000 ľudí okamžitú pomoc, prevažne vo forme potravín, pitnej vody, liekov a ubytovania.

Dujarric dodal, že vzhľadom na závažné dôsledky hurikánu svetová organizácia uvoľnila zo svojho fondu pre núdzové situácie 5,4 miliónov dolárov na pomoc 39.000 ľuďom.

Hurikán Dorian je najsilnejšou búrkou, aká podľa záznamov zasiahla Bahamy. Najhoršie postihnutými sú ostrovy Abaco a ostrov Grand Bahama v severnej časti súostrovia, ktoré zasiahol v nedeľu ako mohutný hurikán piatej kategórie. O život prišlo najmenej 23 ľudí.

Dorian preradili do prvej kategórie

Hurikán Dorian zoslabol v piatok na prvý, najnižší stupeň z päťstupňovej škály sily hurikánov. Informovalo o tom americké Národné stredisko pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami s tým, že hurikán sa aktuálne nachádza v blízkosti pobrežia štátu Severná Karolína, píše agentúra AFP.

Dorian naďalej sprevádza mimoriadne silný vietor s rýchlosťou 150 kilometrov za hodinu, upozornilo NHC.

“Počas nasledujúcich niekoľkých dní očakávame pomalé oslabovanie. Aj napriek tomu by mal zostať Dorian silným hurikánom, keď sa jeho stred bude pohybovať neďaleko alebo pozdĺž pobrežia Severnej Karolíny,” uviedli meteorológovia.

Hurikán stále podľa NHC predstavuje pre obyvateľov juhovýchodného pobrežia Spojených štátov hrozbu.

Dorian sa momentálne nachádza zhruba 90 kilometrov východne od mesta Wilmington v Severnej Karolíne a pohybuje sa s rýchlosťou 15 kilometrov za hodinu.

Hurikán dosiahol v nedeľu najvyššiu piatu kategóriu s maximálnou rýchlosťou vetra až 267 kilometrov za hodinu.