Spoločnosť Zahraničné

Počet obetí výbuchu v mešite v Afganistane si vyžiadal desiatky obetí a sto zranených

Počet obetí výbuchu v mešite v Afganistane si vyžiadal desiatky obetí a sto zranených. Zdroj: SITA/AP

KÁBUL – Najmenej 29 obetí na životoch si vyžiadal výbuch bomby, ku ktorému došlo v mešite na východe Afganistanu počas piatkových modlitieb. Zranenia utrpelo viac ako 100 ľudí, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na jedného z členov miestnej rady v provincii Nangarhár.

 

Počet obetí sa pritom môže ešte stále zvyšovať, keďže záchranársky tím spolu s ďalšími ľuďmi momentálne vyťahujú z ruín zničenej mešity telá usmrtených osôb.

Hovorca guvernéra provincie Nangarhár informoval, že v dôsledku výbuchu spadla strecha mešity. Medzi obeťami sú podľa jeho slov aj deti, ktoré sa v čase výbuchu v mešite v okrese Haskamejna nachádzali.

Hoci sa k útoku bezprostredne nikto neprihlásil, v oblasti východného Afganistanu – najmä v provincii Nangarhár – sú aktívni militantné hnutie Taliban, ako aj bojovníci teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

V období od januára do septembra 2019 prišlo v Afganistane v dôsledku bojov o život viac než 2500 civilistov a viac než 5600 ľudí utrpelo zranenia, ako uviedla správa OSN zverejnená vo štvrtok.