Spoločnosť Koronavírus Domáce

Počet pracovných ponúk klesol v automobilkách. Prebúdza sa cestovný ruch

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Počet pracovných ponúk rastie. Pracovný portál Profesia.sk hlási pozitívny vývoj v počte zverejňovaných inzerátov, keď v poslednom období presahuje hranicu 3000. V porovnaní s minulým rokom je však ponúk stále menej.

 

Zatiaľ najvyššie číslo bolo zaznamenané v poslednom 26. kalendárnom týždni. Od 22. júna do 28. júna tohto roka zamestnávatelia uverejnili 3268 nových pracovných ponúk. “Keď porovnáme počet ponúk v poslednom týždni s rovnakým obdobím minulého roka, stále ide o prepad o 35 %. V 26. kalendárnom týždni 2019 bolo na portáli 5032 nových pracovných ponúk. Pohľad na vývoj v posledných týždňoch však jasne naznačuje, že situácia na trhu práce smeruje postupne do pozitívnejších čísel,” uviedol pracovný portál.

Odvetviami, pri ktorých Profesia.sk eviduje najvýraznejší medziročný pokles počtu inzerátov, sú najmä pomocné práce, automobilový priemysel a strojárstvo. Celkovo eviduje nižší počet ponúk vo všetkých sektoroch. “Ani v jednom prípade tak nejde o lepšie čísla, ako tomu bolo v roku 2019. Najmenší prepad možno registrovať v stavebníctve, kde medziročne klesol počet inzerátov zhruba o 11 %,” vyčíslil portál.

Naopak, prebudenie zaznamenáva odvetvie cestovného ruchu, gastra a hotelierstva. “Toto odvetvie, ktoré bolo v marci a apríli ovplyvnené novým koronavírusom najviac, je v rebríčku najnižších poklesov po stavebníctve a manažmente na treťom mieste,” upozornila Profesia.sk.

Napriek tomu, že v medziročnom porovnaní eviduje pracovný portál pokles pri všetkých sektoroch, nájdu sa aj pozície, kde je aktuálne viac pracovných ponúk, ako tomu bolo pred rokom. Ide najmä o pozície sestry v zdravotníctve, farmaceuta, zástupcu vedúceho predajne, finančného manažéra i vedúceho predajne.