Spoločnosť Zahraničné

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom presiahol v Brazílii dva milióny

Zdroj: TASR / Martin Baumann

RIO DE JANEIRO – Brazília už zaznamenala viac ako dva milióny prípadov nákazy novým koronavírusom a vyše 76-tisíc súvisiacich úmrtí. Vyplýva z najnovších údajov, ktoré vo štvrtok zverejnilo brazílske ministerstvo zdravotníctva a informovali o nich agentúry AFP a DPA.

 

Podľa týchto dát pribudlo v Brazílii za posledných 24 hodín vyše 45-tisíc nových prípadov infekcie a približne 1300 úmrtí. Od začiatku pandémie tam celkovo zaevidovali 2.012.151 prípadov nákazy a 76 688 súvisiacich úmrtí, píše DPA. Brazília je v počte nakazených novým koronavírusom i úmrtí druhou najviac postihnutou krajinou na svete, pričom v tomto smere ju predstihujú len USA. Len za posledné dva mesiace pritom Brazília zaznamenala 26-krát denný nárast prípadov nákazy vyšší než 30-tisíc, pričom v jedenástich z týchto prípadov bol dokonca vyšší ako 40-tisíc, pripomína AFP.

Mnohí odborníci poukazujú na nedostatočné testovanie v tejto latinskoamerickej krajine a domnievajú sa, že skutočný počet nakazených i obetí je ešte oveľa vyšší. “Dva milióny sú symbolickým číslom, keďže netestujeme rozsiahlo,” povedal agentúre AFP Jean Gorinchteyn, odborník na infekčné ochorenia z Nemocnice Alberta Einsteina v Sao Paule. “Zrejme je to štyri alebo päťkrát viac. Najpesimistickejšie odhady dokonca naznačujú, že by to mohlo byť až desaťkrát viac,” dodal. Takmer mesiac už v Brazílii denne pribúda aj vyše 1000 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva.