Spoločnosť Zahraničné

Počet prípadov ochorenia COVID-19 presiahol v Rusku 500-tisíc

Koronavírus (oranžový) pod elektrónovým mikroskopom. Zdroj: NIAID-RML

MOSKVA – Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 presiahol v Rusku 500.000. Vo štvrtok o tom informovala agentúra DPA.

 

Podľa ruských úradov pribudlo za posledných 24 hodín ďalších 8700 infikovaných. V krajine doposiaľ zaznamenali 502.436 prípadov nákazy, čo je po Spojených štátoch a Brazílii tretí najvyšší počet na svete.

Tomuto ochoreniu v Rusku podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa podľahlo celkovo už 6522 ľudí. Úrady tiež tvrdia, že v krajine vykonali už viac ako 13,8 milióna testov.

Napriek rastúcemu počtu prípadov Rusko tento týždeň čiastočne otvorilo svoje hranice a zrušilo niektoré karanténne opatrenia, pretože krajina sa pokúša o obnovenie ekonomiky.

Piatok bude pre vládu skúškou správnosti jej rozhodnutí o zrušení karanténnych opatrení, keďže krajina oslavuje štátny sviatok – Deň Ruska, na ktorý pripadá 30. výročie od schválenia Deklarácie o štátnej zvrchovanosti z roku 1990.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však považuje nízku mieru smrtnosti na infekčnú chorobu COVID-19 v Rusku pri súčasnom vysokom počte infikovaných za ťažko pochopiteľnú. Vyzvala preto ruské úrady, aby zrevidovali doterajšiu metódu evidencie obetí pandémie vyvolanej novým koronavírusom.