Zahraničné Politika Top

Počet rozvodov v Iráne rastie. Štát zaviedol absurdné opatrenie

Irán zaviedol kvóty na rozvody. Ilustračná foto: pixabay

TEHERÁN – Irán sa rozhodol prijať nezvyčajné opatrenie na zníženie počtu rozvodov. Notári môžu prijať iba obmedzený počet prípadov. Kto to nestihne, musí zostať zosobášený. Napríklad v hlavnom meste Teherán sa môže rozviesť iba 182 párov ročne. Predtým boli na jednotlivých notariátoch a rodinných súdoch nápadne veľké počty rozvodov, preto vzniklo podozrenie, že je za tým korupcia. Nové opatrenie jej má zabrániť.

 

Nariadenie obmedziť počet rozvodov prišlo z vedenia iránskeho súdnictva. Podľa neho má každý úrad k dispozícii určitý počet rozvodov. Najväčší podiel vyšiel na provinciu Kermanshah na západe Iránu, kde tvoria väčšinu obyvateľov Kurdi. V Iráne končí podľa oficiálnych informácií tretina manželstiev rozvodom. Pred 20 rokmi to bolo každé ôsme manželstvo. Pre Irán s prísnymi islamskými pravidlami je to mimoriadne znepokojujúce.

Ilustračná foto: pixabay

Rozvod už nie je tabu

Podľa sociológov sú dôvodom častých rozvodov drastické zmeny v spoločenskom poriadku krajiny, ktoré sa v posledných rokoch udiali. Rozvod už nie je pre veľa žien a rodín žiadne tabu. Mnoho mladých ľudí vo veľkých mestách má vzťah bez sobášneho listu.

Okrem toho má stále viac žien lepšie akademické vzdelanie ako muži a získajú tak aj lepšie zamestnanie. Sociológovia vysvetľujú, že ruka v ruke s tým ide aj to, že sa následne stávajú spoločensky nezávislejšie a odvážnejšie. To vyvoláva pochybnosti nad tým, že by najnovšie nariadenie znížilo rozvodovosť v krajine.

Mohlo by vás zaujímať