Regióny Poprad

Pod Tatrami sa desiatykrát stretli modelári z troch krajín

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

POPRAD – V najväčšom meste pod Tatrami sa v sobotu opäť po roku stretli modelári z viacerých krajín. Na jubilejnom desiatom ročníku medzinárodnej výstavy Popradský modelársky deň (PMD), sa ich predstaví viac ako 150. Hlavnou atrakciou výstavy je už tradične najväčšie stretnutie veľkých 130 centimetrov dlhých diaľkovo ovládaných modelov nákladných áut a stavebných strojov v mierke jedna ku 14. Uviedol to hlavný organizátor podujatia Jozef Anďal z RC model klubu Poprad. 

 

„Pre tieto najväčšie modely sme postavili modelové mestečko na rozsiahlej ploche. Nechýbajú však ani RC modely všetkých druhov áut, tankov, lodí, expozícia modelovej železnice a tvorivé dielne pre deti i dospelých,“ ozrejmil Anďal. Na výstavu sa prihlásili modelári zo Slovenska, Česka a Poľska. Podľa organizátorov priniesli niekoľko stoviek atraktívnych modelov, ktoré budú počas celého dňa aj naživo predvádzať. „Niektorí prišli naozaj z veľkej vzdialenosti, napríklad z Plzne, takže vážime si každého jedného, ktorý k nám meral cestu,“ skonštatoval Anďal.

Medzi tradičných účastníkov PMD patria napríklad modelári z Trnavy, ktorí boli na všetkých ročníkoch, ale aj z Bojníc. Do Popradu opäť zavítal aj František Lamka, ktorý podľa Anďala patrí do najvyššej modelárskej triedy. „Všetci sa tešíme na najobľúbenejšiu “nočnú jazdu”, predvádzanie modelov pri zhasnutom osvetlení haly. Noc rozžiaria reflektory a majáky modelov všetkých druhov,“ upozornil Anďal, ktorý zároveň poďakoval za podporu zo strany mesta Poprad.

Hlavnou atrakciou výstavy je už tradične najväčšie stretnutie veľkých 130 centimetrov dlhých diaľkovo ovládaných modelov nákladných áut a stavebných strojov. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Pred desiatimi rokmi sa pri organizácii podujatia Podtatranci inšpirovali v zahraničí, kde podobné veľké výstavy nie sú ničím výnimočným. Na Slovensku však niečo takéto chýbalo. Hoci sa organizujú výstavy, napríklad leteckých či loďových modelov, komplexné podujatie, kde by sa predstavili všetky druhy modelov, však chýbalo. „Od začiatku sme sa chceli dostať na úroveň veľkých medzinárodných výstav, k čomu sme sa zatiaľ len máličko priblížili. Je to aj pre to, že sme doteraz nemali až takú podporu, akú by si možno takéto veľké podujatie zaslúžilo,“ zdôraznil Anďal.

Podľa neho je záujem o modelovanie na Slovensku stále veľký a nezmenila to ani éra počítačových hier a smartfónov. Do Popradu prišli aj šesť- až sedemroční účastníci, čo organizátorov veľmi teší. „Dnes je moderná technológia aj v modelárstve. Stále sa hovorí o tom, že je nedostatok strojárov, programátorov a inžinierov a práve modelárstvo prináša veľa technických vedomostí, elektronických zručností a podobne,“ vysvetlil na záver Anďal.