Politika Spoločnosť Domáce Voľby Parlamentné voľby

Podarilo sa. Iniciatíva 50dni.sk už vyzbierala dostatok peňazí na objednávku dvoch prieskumov verejnej mienky

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Iniciatíva 50dni.sk už vyzbierala dostatok peňazí na objednávku dvoch prieskumov verejnej mienky počas volebného moratória pred februárovými parlamentnými voľbami. Na objednávku prieskumov bolo potrebné vyzbierať 31-tisíc eur, pričom k dnešnému dňu dosiahla čiastka výšku 44 286 eur. Spoločné prieskumy verejnej mienky uskutočnia agentúry AKO a Focus. Ich výsledky zašlú podporovateľom 20. a 26. februára. Voľby sa budú konať 29. februára.

 

Zber dát prvého prieskumu sa bude konať od 13. do 18. februára kombináciou osobnej formy (1 000 respondentov) a telefonicky (1 000 respondentov). Rovnakou formou a na rovnakej vzorke budú dáta k druhému prieskumu zbierané 20. až 25. februára.

Iniciatíva začala zbierať peniaze po schválení novely, ktorá zaviedla 50-dňový zákaz zverejňovania predvolebných prieskumov. Ústavný súd síce účinnosť zákazu pozastavil, bude však platiť pôvodné 14-dňové moratórium. „Veľmi sa tešíme, že Ústavný súd SR stopol účinnosť novely zákona, ktorá občanom obmedzila ich právo na prístup k informáciám,“ uviedla v polovici decembra pre agentúru SITA predstaviteľka iniciatívy 50dni.sk Zuzana Suchová. Zároveň zdôraznila, že nechcú porušovať zákon ani navádzať ľudí na porušovanie zákona. Iniciatíva v žiadnom prípade nebude prieskumy zverejňovať. „Chceli by sme poprosiť všetkých spoluobjednávateľov prieskumov, aby si uvedomili, že zverejnenie výsledkov prieskumov verejnej mienky počas obdobia moratória je porušením aktuálne platného zákona,“ poznamenala Suchová.

Za iniciatívou stojí štvorica Juraj Šípoš, Zuzana Suchová, Ivana Šáteková a Boris Belan. Na webe, ktorý založili, vyzývajú ľudí, aby sa registrovali a prejavili vôľu prispieť jedným eurom a viac na spoločný prieskum verejnej mienky.

Predĺženie moratória zo 14 na 50 dní presadili poslanci vládnych strán Smer-SD a SNS spolu s Kotlebovcami – Ľudovou stranou Naše Slovensko. Prelomili aj veto prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa následne obrátila na ústavný súd. Ten zatiaľ účinnosť 50-dňového zákazu pozastavil, o ústavnosti moratória však rozhodne až neskôr.