Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Podčiarknuté, zrátané. Krajčí očakáva, že počty chorých pôjdu hore, hovorí o lockdowne

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Čísla sa zhoršujú. To nie je veta z hororu, ale aktuálna situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom. Deň od dňa rapídne rastú. Situácia sa každým týždňov zhoršuje nielen v počte nakazených, ale v počte hospitalizovaných, či tých, ktorí sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Zlé štatistiky sú aj z hľadiska nakazeného zdravotníckeho personálu. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) zverejnil desivé porovnanie týždňov.

 

“Slovenská republika začína mať výraznejšie červené regióny, najmä na severe a východe. Podobná situácia je v Maďarsku. V Česku je situácia mimoriadne vážna, sú najpostihnutejšou krajinou v Európe. Rovnako sa zhoršuje aj situácia v Poľsku, najmä v prihraničných oblastiach so Slovenskom. Očakávame, že sa tam bude situácia zhoršovať v najbližších dňoch,” zhrnul minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Ako dodal, situácia na Slovensku je vážna a takmer každý deň máme nový rekord v počte nakazených, ale aj v počte hospitalizovaných a pacientov, ktorí sú vo vážnom stave.

 

V Česku je situácia mimoriadne vážna, sú najpostihnutejšou krajinou v Európe. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

To, že situácia nie je vôbec priaznivá, dokazuje aj zafarbenie Slovenska – už nemáme žiadny zelený región. Väčšina je červená, ostatné oranžové. “Dôležitým faktorom je zníženie mobility. Tá nám v prvej vlne dramaticky klesla, ale po uvoľnení opatrení je možné vidieť obrovský nárast mobility. V súčasnosti nám ale opäť klesá,” konštatoval Krajčí. 14-denná incidencia sa v priebehu týždňa takmer zdvojnásobila. Obrovský nárast evidujú v počte hospitalizovaných na JIS a pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. “Podiel pozitívne testovaných nám stúpol z 9,9 percenta z na 14,3 percenta. To nám dokazuje, že situáciu nemáme vôbec pod kontrolou,” avizoval Krajčí.

Reprodukčné číslo nám síce mierne kleslo, to však podľa ministra zdravotníctva môže súvisieť s menšou mobilitou ľudí. Stúpol aj počet priemerných pozitívne testovaných za týždeň, a to z 756 na 1 341. “Dá sa očakávať, že nám čísla pozitívne testovaných budú naďalej rásť,” upozornil Krajčí. Šéf rezortu zdravotníctva okrem iného uviedol, že stúpa aj počet pozitívne testovaných nad 65 rokov. “Najzasiahnutejší je Prešovský kraj, kvôli Bardejovu. Nasleduje Žilinský kraj,” dodal Krajčí.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Krajčí konštatoval, že vzhľadom na vyťaženosť nemocníc musel vydať príkaz na reprofilizáciu oddelení v ďalších vyše 50 nemocniciach. Poukázal aj na to, že mnoho ľudí nemalo žiadne príznaky, alebo má iba mierne. Avšak, naďalej nám uniká veľké množstvo tých, ktorí nevykazujú žiadne príznaky a neboli testovaní. “Až 683 ľudí pracujúcich v zdravotníctve je pozitívne testovaných na koronavírus,” upozornil. V prípade, ak dôjde k výpadku zdravotníkov v nemocniciach, tak by mali lekári – špecialisti, ktorí majú vlastné ambulancie. Podľa šéfa rezortu zdravotníctva by všeobecní lekári mali ostať vo svojich ambulanciách. Dôvodom je, že sú prvým kontaktom pre pacientov.

Počas týždňa stúpla aj vyťaženosť nemocníc. Postupne sa zapĺňajú. Krajčí dodal, že ak by sme všetci dodržiavali nastavené opatrenia, takéto čísla by sme tu nemali. “Ak sa situácia bude naďalej zhoršovať, budeme musieť pristúpiť k lockdownu. Išlo by o krok, ktorý tu nikto nechceme,” konštatoval na záver.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR