Domáce GPlus Spoločnosť

Podiel seniorov rastie vo všetkých mestách, mladých je najviac na východe

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Podiel seniorov rastie vo všetkých slovenských mestách. Mladých je najviac na východe krajiny, avšak ich počet klesá. Informuje o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR v minuloročnej publikácii Krajské mestá z pohľadu kvality života.

 

Za relatívne mladé mestá s najvyšším podielom mladých do 19 rokov v roku 2019 patrili podľa ŠÚ mestá Bratislava (19,3 percenta) a Žilina (19,2 percenta). “Bratislava a celý Bratislavský kraj zároveň zaznamenali oproti roku 2015 najrýchlejší rast tejto vekovej skupiny,” poznamenal úrad. Klesajúci trend bol, naopak, na východe Slovenska. V Prešove aj Košiciach ich podiel klesol. ŠÚ poukazuje, že aj napriek tomu okres Prešov a mesto Košice s okresom Košice-okolie počas celého sledovaného obdobia mali najvyšší podiel mladých (23,4 a 21,5 percenta v roku 2019).

Vývoj podielu seniorov od 65 rokov bol v mestách a ich zázemí veľmi podobný. Počas piatich rokov plynule rástol. “Na začiatku roka 2019 mediánový vek dosiahol v Trenčíne 43,2 roka a Banskej Bystrici 43,1 roka. Rovnako najvyššie hodnoty dosahoval v týchto mestách aj v roku 2015,” spresnil úrad. Počas tohto obdobia sa mediánový vek zvýšil najviac o 1,8 roka, a to v mestách Nitra, Banská Bystrica, Prešov a Košice.

Najpomalšie podľa ŠÚ rástol v Bratislave (o 0,8 roka). V rámci funkčných mestských oblastí bol medián veku pri najrýchlejšom raste (o 1,9 roka) najvyšší v okrese Banská Bystrica (43 rokov). “Najpomalší vývoj zaznamenal, rovnako ako mesto Bratislava, aj Bratislavský kraj (o 0,9 roka),” skonštatoval ŠÚ.