BRATISLAVA – Politické kompromisy majú prednosť pred klimatickou vedou. Politici sa neodvážili vzoprieť najväčším znečisťovateľom. Uviedla to programová riaditeľka organizácie Greenpeace Slovensko Katarína Juríková v reakcii na samit Európskej únie (EÚ), kde sa lídri členských krajín dohodli na 55-percetnom znížení emisií skleníkových plynov do roku 2030. Greenpeace požadovalo zníženie o 65 percent.
Juríková tvrdí, že cieľ 55 percent nezodpovedá vedeckým odporúčaniam, podľa ktorých by mala EÚ znížiť emisie o minimálne 65 percent, aby naplnila záväzky z parížskej dohody. Zároveň pripomína, že ide o „net-cieľ“, ktorý počíta aj s prírodnými záchytmi oxidu uhličitého (CO2). „Vo výsledku teda ide len o 50,5-percentný cieľ reálneho zníženia emisií v najviac znečisťujúcich sektoroch ako energetika, doprava alebo živočíšna výroba a na dosiahnutie 55 percent sa EÚ bude spoliehať na zachytávanie CO2 lesmi, ktoré už teraz trpia pre klimatickú zmenu,“ podotkla Juríková.
Slovensko tiež s ďalšími krajiny strednej Európy a Francúzskom presadili k znižovaniu emisií aj tzv. technologickú neutralitu. Tá umožňuje podľa Juríkovej fosílnemu plynu čerpať peniaze určené na zelené investície. „Greenpeace dlhodobo varuje, že podpora plynu znamená katastrofu pre klímu a povedie k miliardám uviaznutých nákladov,“ poznamenala.
Greenpeace požadovala od premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby na samite podporil zníženie emisií o 65 percent do roku 2030. V súvislosti s tým protestovali od pondelka (7. 12.) do stredy (9. 12.) pred Úradom vlády SR 65 hodín.