Domáce Politika

Podľa Laššákovej sa na Slovensku zlepšila podpora ľudovej kultúry. V budúcnosti bude vraj peňazí viac

Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Rok 2019 priniesol konkrétne výsledky a opatrenia v rámci deklarovanej podpory nehmotného kultúrneho dedičstva a tradičnej ľudovej kultúry. “Od návrhov, ktoré rezort začal pripravovať v druhej polovici roka 2018 sme v nedávno skončenom roku dospeli nielen k zrealizovaniu projektov, ale aj k zabezpečeniu inštitucionálnej podpory tradičného umenia,“ upozornila ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD).

 

Pripomenula mimoriadny účelový príspevok prostredníctvom Fondu na podporu umenia v programe Folklór duša Slovenska, z ktorého mohli profitovať profesionálne i neprofesionálne folklórne telesá, ľudoví umelci i remeselníci. “Z pôvodnej alokácie 1,5 milióna eur sa príspevok, vzhľadom na veľký záujem, zvýšil na dvojnásobok,“ zvýraznila ministerka. FPU bolo doručených celkom 970 úplných žiadostí s alokovanou žiadanou sumou viac ako 12 miliónov eur. Formálne kritériá splnilo 892 žiadostí. Podporu získalo spolu 401 projektov. “Pre nezávislé profesionálne zoskupenia bolo v rámci projektu uvoľnených 167.000 eur, pre amatérske folklórne súbory takmer 2,5 milióna eur a ľudoví umelci a remeselníci dostali vo forme štipendia 340.000 eur,“ spresnila čísla šéfka rezortu kultúry.

Peňazí bude ešte viac

Zároveň vyzdvihla, že v ďalšom období podporu tradičnej kultúry posilní novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR, rozširujúca účel poskytovania dotácií aj na oblasť miestnej a regionálnej kultúry. “Medzi oprávnené aktivity na žiadosť o dotáciu bude patriť okrem iného zakúpenie alebo obstaranie ľudových krojov, kostýmov, hudobných nástrojov, hudobnej aparatúry, náradia a prístrojov na tvorbu umeleckých výrobkov, potrieb pre tvorbu výtvarníkov,“ dodala ministerka.

Pri hodnotení roka 2019 v oblasti tradičnej kultúry nezabudla ani na Koncepciu udržateľného rozvoja nehmotného kultúrneho dedičstva a tradičnej ľudovej kultúry na roky 2020 – 2025, ktorú v závere roka 2019 schválila vláda. “Dokument je zameraný na udržateľný rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva a tradičnej ľudovej kultúry s dôrazom na ich uplatnenie v širšom kultúrno-spoločenskom kontexte,“ pripomenula Laššáková.