Domáce Politika

Podľa premiéra Pellegriniho mohol na pietny akt ísť prezident a nebol by žiadny problém

Premiér Peter Pellegrini - Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Na pietny akt 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii mohol ísť prezident a nebol by žiadny problém. Konštatoval to v relácii Sobotné dialógy premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Ako vysvetlil, pozvánky na pietny akt do Portsmouth a Ruska vrátane pozvánky na vystúpenie na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre prišli súčasne. „Nepamätám si, kedy sa slovenskému politikovi ukázala možnosť spolu vystupovať s ruským i čínskym prezidentom, stáť na pódiu s najvplyvnejšími mužmi sveta a hovoriť o udržateľnom rozvoji a budúcnosti, ako bude fungovať svet. Bola to veľká výzva, ale aj obrovská česť, že Slovenská republika bola pozvaná povedať svoj názor,” podotkol.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Dodal, že ten termín sa nedal zmeniť, a preto kontaktoval prezidenta SR. „Prezident nám oznámil, že už cestovať nebude, lebo jeho posledná cesta bola do Česka. Nikto sa nezaoberá tým, že prečo nešiel dôstojne zastúpiť Slovenskú republiku, kým som ja hovoril v Rusku o záujmoch našej krajiny. Kvôli tomu, že sa mu nechcelo isť, mňa kritizujú médiá, a to je nefér. Kiska do 15. júla berie plat ako prezident a malo byť to jeho povinnosťou, keď nemohol ísť predseda vlády. Mal sadnúť do lietadla a ísť dôstojne reprezentovať našu krajinu na Deň D,” konštatoval. Podľa Pellegriniho z pohľadu vlády aj napriek tomu bolo Slovensko na tejto udalosti, ktorú nakoniec navštívil vicepremiér Richard Raši, zastúpené na najvyššej možnej úrovni.

Andrej Kiska – Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Pellegrini v relácii tiež uviedol, že Slovenská republika je pripravená na to, aby tranzit prichádzajúci do Európy prechádzal cez slovenskú plynovú infraštruktúru Nord Streamu 2. „Rokujeme o tom, aby slovenský plynovod bol zapojený do projektu Nord Stream 2, ako aj do plánovaného projektu TurkStream, aby tak Slovensko mohlo vykompenzovať výpadky z tranzitných poplatkov, ktoré dnes máme vďaka tranzitu plynu z Ukrajiny,” povedal a dodal, že 60 miliónov eur na novú kompresorovú stanicu je naša investícia a už ju realizujeme. „Ak chceme plniť prepravné výkony, musíme ponúknuť infraštruktúru na úrovni. Z úst tak predsedu vlády Dmitrija Medvedeva, ako aj prezidenta Putina som dostal uistenie, že Ruská federácia nemá záujem poškodiť ekonomické záujmy Slovenskej republiky, naopak, vzhľadom na doterajšiu dobrú spoluprácu a veľmi korektné vzťahy, ruská strana spolu so slovenskou bude hľadať také riešenia, aby sme neprišli o značný výpadok týchto tranzitných poplatkov a aby sme aj prípade zmien trás boli naďalej hráčom a strategickou tranzitnou krajinou,” podotkol. Ako dodal, ide o stovky miliónov eur, ktoré ročne získavame vďaka tomu, že cez Slovensko tečie plyn.

Pellegrini zároveň konštatoval, že Slovensko ťaží dnes z toho, že je strategickou tranzitnou krajinou pre plyn a ropu a takisto si myslí, že by mala naďalej byť strategickou tranzitnou krajinou aj pre železničnú dopravu. Podotkol, že rozšírenie širokorozchodnej trate je nutné. „Ak to neurobia Slováci, garantujem, že do niekoľkých rokov to rozhodnutie padne v Maďarsku alebo Poľsku, kde už evidujem veľký záujem. A Slovensko bude obídené. Mali by sme profitovať aj zo železničnej prepravy tovaru. V prípade takejto veľkej investície na Slovensku, je to aj zásadný impulz do hospodárstva, priemyslu, stavebníctva a zamestnávania,“ uviedol premiér.

Pelligrini tiež uviedol, že otázke sankcií voči Rusku sa dotkli na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre. „Postoj EÚ je zotrvať v tomto rozhodnutí. Sankcie ukazujú, že nikomu extrémne nepomáhajú, vzťahy sa s Ruskou federáciou zhoršili a došlo aj k výraznému zníženiu obchodnej výmeny. Na druhej strane, Slovenská republika ako členská krajina EÚ nikdy nespochybní toto rozhodnutie a je súčasťou toho riešenia,” podotkol. Tiež zopakoval, že návrh zákona, ktorý sa týka aj invázie a okupácie Československa, by v ruskej Dume nemal prejsť. „Hovoril som s predsedom vlády Dimitrijom Medvedevom, ktorý ma uistil, že ide o individuálnu aktivitu nejakého opozičného komunistického poslanca. To nemá nič s postojom Ruskej Federácie,” prízvukoval.

V relácii premiér pripustil možnosť, že keby sa najvýznamnejší štátnici sveta Donald Trump a Vladimír Putin potrebovali stretnúť a hľadali priestor, kde sa taký summit môže uskutočniť, Slovensko a oslavy 75 výročia SNP by mohli byť celkom zaujímavým priestorom.