Zahraničné Politika Top

Podozreniam z plagiátorstva nečelí len Danko, podobné prípady sa odohrali aj v zahraničí

Bývalý nemecký minister obrany Karl-Theodor zu Guttenberg. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Šéf vládnej SNS a parlamentu Andrej Danko lieta v posledných dňoch vo veľkých problémoch. Snáď celé Slovensko skloňuje pravosť jeho rigoróznej práce. Existuje podozrenie, že ju z veľkej časti opísal z odborných kníh. Výňatky z nich zverejnil Denník N. Lenže Danko zďaleka nie je jediný politik, ktorý mal svoju prácu opísať. Príklady podobné jeho nájdeme aj v zahraničí.

 

Prípad rigoróznej práce Andreja Danka rozvílil v slovenskej spoločnosti búrlivé diskusie. Opozícia žiada jeho odstúpenie a koaličný Most-Híd vyslovil názor, že by mal po prevalení škandálu prijať osobné rozhodnutie.

Lenže šéf SNS nie jediný, ktorého práca nesie znaky plagiátorstva. Podobným škandálom čelili aj politici z iných štátov. Aj im exprerti dokázali, že časť svojich prác jednoducho opísali. Mnohí z nich museli napokon odstúpiť.

Nemecký minister Guttenberg

Podobný prípad sa odohral v roku 2011 aj v Nemecku. Jeden z veľmi nádejných vtedajších politikov, minister obrany Karl-Theodor zu Guttenberg, musel odstúpiť. Preukázalo sa totiž, že veľkú časť svojej dizertačnej práce opísal. Guttenberg pritom mal pred sebou skvelú budúcnoť. Hovorilo sa dokonca o tom, že sa môže stať kancelárom.

Sám popieral, že by sa vedome niečoho dopustil, ale napokon požiadal, aby mu odobrali doktorský titul. Neskôr odstúpil aj zo svojej funkcie. “Je to najbolestnejšie rozhodnutie v mojom živote,” povedal pred novinármi. Nepomohlo mu ani to, že sa za neho postavila kacelárka Angela Merkelová.

Prípad z Maďarska

Podobný škandál zažili aj naši južní susedia. Zasiahol najvyššie postaveného politika v Maďarsku – prezidenta Pála Schmitta. Experti v roku 2012 dokázali, že opísal svoju dizertačnú prácu. Schmitt plagiátorstvo rázne odmietal, ale po niekoľkodennom váhaní napokon funkciu hlavy štátu opustil. Schmitt sa obhajoval tým, že v roku 1992, keď prácu písal, bolo možné úvodzovky vynechať. Doktorandská rada však konštatovala, že až 90 percent práce bol plagiátom.

“V tejto situácii, keď moja osobná záležitosť rozdeľuje milovaný národ, považujem za povinnosť ukončiť svoju činnosť a vzdať sa prezidentského mandátu,” uviedol vtedy v mimoriadnom vystúpení pred parlamentom.

Aj maďarský prezident Pál Schmitt odstúpil pre plagiátorstvo. (TASR/AP)

Česká ministerka sa stala rekordmankou

V júli tohto roka musela pre plagiátorstvo odstúpiť aj ministerka spravodlivosti Babišovej vlády Taťána Malá z hnutia ANO. Stala sa takmer rekordmankou, pretože vo funkcii vydržala len 13 dní. Predbehla ju len ministerka obrany Karolína Peake v roku 2012, ktorá sa udržala vo funkcii len osem dní.

Už od chvíle, keď ju šéf vlády menoval, bola Malá pod neustálym a narastajúcim tlakom. Objavilo sa totiž podozrenie, že opísala časti svojich dvoch diplomových prác z brnenskej a bratislavskej univerzity. Odvtedy pribúdali výzvy na jej odstúpenie. 

To však nebolo všetko. Uznávané právne kapacity podpísali petíciu na jej odchod. 

Malá sa celý čas vehementne bránila. Pripustila, že v niektorých pasážach neuviedla zdroj, ale podobne ako maďarský prezident Schmitt tvrdila, že to nebolo úmyselné a že išlo len o krátke a nepodstané časti. Napokon prišla medzi novinárov a vyhlásila: “Pred chvíľou som svojich kolegov z hnutia informovala, že rezignujem na post ministerky spravodlivosti.”

Taťána Malá vydržala vo funkcii len 13 dní. FB/Taťána Malá

Mexický prezident neodstúpil

Pozrime sa aj za veľkú mláku, konkrétne do Mexika. Prezidentský post doteraz zastáva Enrique Peňa Nieto, ktorý sa vo svojej diplomovke tiež dopustil plagiátorstva. Uznala to aj Mexická vysoká škola Universidad Panamericana, na ktorej Nieto študoval. Informáciu o podozrení, že prezident časť svojej práce opísal, priniesli novinári. Malo ísť o 29 percent textu, čo zodpovedá 197 z 682 odstavcov. 

Súkromná univerzita však priznala, že s prezidentovým plagiátorstvom sa nedá nič urobiť. Titul doktora práv mu nemôže odobrať, ani nijako inak ho postihnúť. Bývalých študentov za takýto podvod nie je možné potrestať. A tak zostal titul aj prezidentovi Mexika. 

Mexický prezident Enrique Peòa Nieto z funkcie neodstúpil. (TASR/AP)