Domáce Politika Top

Podpora kontroverzného zákona ĽSNS z nečakaných miest: Výzva biskupov a rýchla reakcia

BRATISLAVA – Slovenskou politickou scénou v posledných dňoch lomcuje okrem iného aj návrh z dieľne ĽSNS o interupciách. Do debaty sa svojim dielom zapojila aj cirkev, resp. Konferencia biskupov. Nebolo to však úplne pozitívne.

Tlačová kancelária Konferencie biskupov v štvrtok spôsobila pobúrenie. Zverejnila totiž výzvu rôznych konzervatívnych osobností a zástupcov kresťanských organizácií poslancom, aby podporili návrh ĽSNS. Pod listom sú podpísaní napríklad Anton Chromík z Aliancie za rodinu či Vladimír Krčméry z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.

Konferencia biskupov Slovenska neskôr vydala prostredníctvom svojho hovorcu Martina Kramaru stanovisko, aby vyjasnila situáciu. K novele vraj vydávať výzvy ani pokyny nebude. Ako povedal Kramara, na morálnej rovine je jasné, že cirkev sa stavia za ochranu života nenarodených. „Na rovine politického života majú kompetenciu politickí predstavitelia,“ uviedol.

Hlasovanie v utorok

O kontroverznom návrhu sa v NR SR má hlasovať v utorok. Kotlebovci chcú zrušiť možnosť vykonávať interrupcie do 12 týždňov tehotenstva len na základe žiadosti ženy. Možné interrupcie by mali byť len v troch prípadoch.

V prípade ohrozenia života ženy a žena dá na interrupciu súhlas, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu, napríklad po znásilnení, tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov a interrupcii nebránia zdravotné problémy ženy a žena o to sama požiada. Tretím prípadom je výnimka, keď ide o genetický chybný vývoj plodu a tehotenstvo nepresahuje 24 týždňov.

Jasný odkaz Matoviča

Poslanci OĽaNO budú mať zrejme pri hlasovaní o protiinterupčnom zákone, ktorý predložila Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko, voľnú ruku. Ako povedal v stredu predseda hnutia Igor Matovič, klub OĽaNO hlasoval v kultúrno-etických otázkach vždy slobodne.

Zároveň však poslal ĽSNS tvrdý odkaz. „Zákon je pre mňa dôkazom, že ho predkladajú fašisti. Aj Adolf Hitler hovoril o postihnutých ľuďoch ako o menejcenných. Aj kotlebovci hovoria, že postihnuté deti sú menejcenné. Je to krásny dôkaz, že zákon predkladajú fašisti,“ vyhlásil Matovič.

Ako bude hlasovať koalícia?

Isté zatiaľ je, že kotlebovci nemôžu rátať s podporou SaS. „Nevidíme žiaden dôvod meniť status quo, ktorý platí dlhodobo a je výsledkom ťažko dosiahnutého konsenzu,“ uviedli v spoločnom vyhlásení predstavitelia strany. Odmietajú vraj navodiť stav, ktorý je vlastný krajinám, kde sú interrupcie zakázané alebo obmedzené tak, ako to požaduje ĽSNS.

Ako uvádza Denník N, návrh podporí napríklad Milan Krajniak zo Sme rodina, jeho strannícky kolega Peter Pčolinský to vidí podobne. Šéf strany Boris Kollár však hovorí, že súčasná legislatíva spĺňa to, čo by mala. V SNS sa vraj návrh podľa podpredsedu strany Jaroslava Pašku pozdáva viacerým, v Smere mali o návrhu podľa Juraja Blanára rokovať.

Autor: ph, SITA, Foto: pixabay.com / Free-Photos