Politika Domáce

Podpredsedovia parlamentu nevyužijú niektoré z výhod, neuplatnia si nárok na bývanie

Ilustračné foto - Zdroj: TASR - Jakub Kotian

BRATISLAVA – Podpredsedovia Národnej rady (NR) SR nebudú využívať všetky výhody, ktoré patria k ich funkcii. Z výhod, s ktorými sa doteraz oboznámili, si neuplatnia napríklad nárok na bývanie. Skonštatovali to podpredsedovia snemovne Milan Laurenčík (SaS), Peter Pellegrini (Smer-SD), Juraj Šeliga (Za ľudí) a Gábor Grendel (OĽaNO).

Laurenčík povedal, že zatiaľ býva v poslaneckej ubytovni, preto nevyužije byt pre podpredsedov. “Uplatňujem si však nárok na väčšiu kanceláriu, ktorá plní reprezentačné účely pri oficiálnych návštevách,” poznamenal. Využívať zatiaľ neplánuje ani auto s vodičom. Jeho využitie však nevylúčil v prípade potreby, keď by napríklad po pracovných stretnutiach mimo parlamentu nemusel stihnúť rokovanie.

Ubytovanie nevyužije ani Grendel. Vysvetlil, že je Bratislavčan a má vlastné bývanie. “Takže ubytovanie určite neriešim,” podotkol. Doplnil, že z výhod podpredsedu bude využívať auto so šoférom v obmedzenej miere na pracovné účely. Šeliga poznamenal, že okrem bývania si nenechá preplácať napríklad ani účet za mobilný telefón. “Auto budem využívať v normálnom a rozumnom rozsahu a určite s ním nepôjdem na ‘dovolenku do Chorvátska’. Rovnako nevidím dôvod na to, aby som nemusel čakať v kolóne ako každý iný občan,” podotkol.

Expremiér Pellegrini rovnako neplánuje zatiaľ využiť všetky výhody. Skonštatoval, že bývanie meniť neplánuje, preto nevyužije napríklad túto výhodu. Doplnil, že nateraz mu ešte plynú niektoré z výhod predsedu vlády, do budúcna ako podpredseda parlamentu plánuje s veľkou pravdepodobnosťou využívať na prácu auto so šoférom. Rovnako si podľa vlastných slov uplatní nárok na kanceláriu pre podpredsedu snemovne.