Politika Zahraničné

Podpredsedu českej snemovne previezli do nemocnice s podozrením na infarkt

Na archívnej fotografii je predseda českomoravských komunistov Vojtěch Filip. Zdroj: TASR / AP

PRAHA – Predsedu Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) a prvého podpredsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Vojtěcha Filipa previezla v stredu záchranná služba do nemocnice. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz.

 

“Môžem potvrdiť, že na ulici Politických väzňov po 09.00 h zasahovali naši záchranári a lekári u 65-ročného muža. Muž bol potom prevezený s ochorením kardiálneho charakteru do nemocnice na Karlovom námestí,” uviedla hovorkyňa pražskej záchrannej služby Jana Poštová.

“Už mám po zákroku a je mi dobre. Nič strašné sa nedeje,” napísal pre iDNES.cz Filip z nemocnice.

Filip ako prvý podpredseda Snemovne mal v stredu prijať sľub od novozvoleného ombudsmana Stanislava Křečka. Šéf KSČM mal pri ceremónii nahradiť predsedu Snemovne Radka Vondráčka, ktorý je na zahraničnej ceste. Nakoniec ho zastúpil podpredseda Poslaneckej snemovne Tomio Okamura.

Novým predsedom českého Senátu sa stal Miloš Vystrčil

Za predsedu hornej komory českého parlamentu (Senátu) bol v stredu už v prvom kole zvolený Miloš Vystrčil z Občianskej demokratickej strany (ODS), ktorý dostal 52 hlasov od 76 prítomných senátorov. Porazil tak svojho protikandidáta Jiřího Růžičku (za STAN), ktorý získal 21 odovzdaných hlasov. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Post predsedu Senátu sa uvoľnil po tom, ako 20. januára vo veku 72 rokov nečakane zomrel Jaroslav Kubera (ODS).

Kuberov nástupca Vystrčil povedie český Senát do jesenných senátnych volieb, ktoré sa týkajú tretiny jeho členov.

Predseda Senátu je v Českej republike druhým najvyšším ústavným činiteľom. Medzi jeho úlohy patrí napríklad vyhlasovanie voľby prezidenta, ktorý následne skladá slávnostný sľub do jeho rúk. Šéf Senátu takisto dáva súhlas na vydanie senátora na trestné stíhanie.