Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PODRAZ voči Slovákom? Zastropovanie cien vraj nefunguje: Prekvapivé REAKCIE obchodov

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. ZDROJ: TASR/Pavol Ďurčo

SLOVENSKO – Od pondelka 20. marca 2023 vstúpila do platnosti nová iniciatíva Protiinflačná garancia. Cieľom je zastropovanie cien po dobu troch mesiacov na približne 400 produktoch. Mnohí ale toto opatrenie kritizujú, pretože jednotlivé ceny na zoznamoch sú oveľa vyššie než bežne v predajniach.

 

Do tejto iniciatívny sa zapojili reťazce Billa, Lidl, Tesco, Kaufland, COOP Jednota, Terno, CBA a Labaš. Každý z reťazcov si mohol vybrať 30 až 100 druhov potravín, pri ktorých budú garantovať rovnakú cenu najbližšie tri mesiace. Tá ale ale v niektorých prípadoch pomerne vyššia v porovnaní s akciami alebo konkurenciou. Mnohí kritizujú aj to, že sa na zoznamoch nachádza alkohol a nezdravé potraviny, zatiaľ čo množstvo ovocia a zeleniny je nízke.

“Bolo na rozhodnutí samotných reťazcov, ktoré výrobky zaradia do svojich zoznamov a pri ktorých položkách dokážu garantovať ceny počas 3 mesiacov. Ceny ovocia a zeleniny reťazce nevedia garantovať na najbližšie 3 mesiace, pretože sa menia na týždennej báze a tá závisí aj od očakávanej tohtoročnej sezóny, ktorá sa v týchto jarných dňoch len začína,” uviedlo pre zregionu.sk Ministerstvo pôdohospodárstva. Získali sme reakcie aj niektorých reťazcov.


Už sa to začalo! Od DNES platí zmrazenie cien 400 potravín: Tu je PREHĽAD, kde a koľko ušetríte


Slovenskí potravinári to vnímajú ako podraz

Veľká kritika prichádza zo strany slovenských potravinárov združených v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore a Únii potravinárov Slovenska. Dohodu medzi ministerstvom a obchodnými reťazcami vnímajú ako podraz voči slovenským výrobcom potravín. Dohodnúť sa na zastropovaní cien bez korektnej a odbornej diskusie s potravinármi nemá s dobrými vzťahmi absolútne nič spoločné. Navyše, stanovenie stropu cien pri vybraných potravinách môže byť diskutabilné aj z hľadiska možného porušenia pravidiel hospodárskej súťaže. Hoci ide o zásadnú zmenu v rámci cenotvorby potravín, so slovenskými potravinármi dopredu o nej ani ministerstvo a ani obchodníci nerokovali,” uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

Odborníci upozorňujú na bežnú potravinu.
Ilustračná foto. Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Podľa jej slov sa o iniciatíve prvýkrát dozvedeli v piatok 17. marca, kedy boli pozvaní na rokovanie so zástupcami ministerstva a obchodníkmi a kedy im boli predložené detaily stropovania. “Odmietame, aby sa cenový tlak takýmto spôsobom prenášal priamo na plecia potravinárov. Hoci sa hovorilo, že zatropované potraviny sa majú týkať najmä základných potravín, ktoré konzumujeme denne, zo zverejnených zoznamov jednotlivých obchodných reťazcov vyplýva, že medzi potravinami s cenovými stropmi sú aj tie, ktoré zo základnými potravinami nemajú nič spoločné,” uviedla ďalej.