Kauzy Domáce

Proces s exriaditeľom daňového úradu Ivom Prokopičom a Gabrielom Kleinom prerušili do štvrtka

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Hlavné pojednávanie s bývalým riaditeľom Daňového úradu Košice IV Ivom P., východoslovenským podnikateľom Gabrielom K. a spol. senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v stredu prerušil do štvrtka (19. 11.).

 

“Hlavné pojednávanie je prerušené do zajtra, pretože jeden z obžalovaných sa nedostavil a ani sa neospravedlnil. Zároveň ani nedal súhlas s konaním v jeho neprítomnosti, takže súd mal pre dnešné konanie zákonnú prekážku,” informovala o tom TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

ŠTS v stredu dopoludnia spojil trestnú vec Iva Prokopiča a spol. s vecou Gabriela Kleina a spol. do jednej trestnej veci. V procese, kde figuruje dovedna 21 obžalovaných, sa malo pôvodne pokračovať v stredu popoludní.

V oboch veciach podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z daňovej trestnej činnosti na ŠTS koncom decembra minulého roka. V rámci trestnej činnosti páchanej od roku 2007 do roku 2009 si zločinecká skupina uplatnila nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty vo výške viac ako 20 miliónov eur, ktoré boli vo výške viac ako 17 miliónov eur vrátené a uhradené.

Obžalovaní zakladali fiktívne spoločnosti, ktoré medzi sebou obchodovali a vystavovali nepravdivé účtovné doklady. Plánovite vyberali peniaze z neoprávnene vyplatených daní z pridanej hodnoty z účtov a rozdeľovali ich. Ivo Prokopič a Gabriel Klein rozhodovali o činnosti skupiny, riadili ju, vydávali pokyny, rozdeľovali financie a podobne. “Jednotliví členovia skupiny konali a páchali trestnú činnosť koordinovane,” uviedla prokurátorka ÚŠP.

Okrem Gabriela Kleina medzi obžalovanými sú aj ďalší podnikatelia z regiónu Košíc. Spisový materiál v kauze má 33.000 strán a 140 zväzkov.