Domáce

Pokračuje proces v kauze vrážd starčekov z roku 2010 vo Vinosadoch

Ilustračný obrázok - Zdroj: FOTO TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Pred Okresným súdom Bratislava I (OS) pokračuje vo štvrtok (5. 3.) proces v kauze vrážd starčekov, ktorá sa odohrala v marci 2010 v obci Vinosady (okres Pezinok).

Naposledy sa malo vo veci pojednávať koncom januára, no senát proces odročil, keďže sa na poslednú chvíľu ospravedlnil jeden z prísediacich senátu. OS BA I v máji 2016 odsúdil obžalovaného Máriusa Mráza k trestu odňatia slobody vo výmere 20 rokov so zaradením do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. Druhého obžalovaného Lukáša Takáča oslobodil spod obžaloby Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave. Verdikt nebol právoplatný.

Krajský súd (KS) v Bratislave v septembri 2017 zrušil rozsudok v odsudzujúcej časti v celom rozsahu vo vzťahu k Máriusovi Mrázovi Zistil viacero procesných pochybení OS pri vykonávaní dokazovania. Zároveň prikázal doplniť znalecké dokazovanie v odbore antropológia. Po vrátení prípadu na súd prvého stupňa od novembra 2018 do decembra 2019 bolo vytýčených v prípade šesť hlavných pojednávaní, všetky však odročili.

OS BA I prvostupňový rozsudok vyniesol 12. mája 2016. Lukáša T. vtedy oslobodil, keďže nebolo preukázané, že sa na činoch spoločne s Máriusom M. podieľal. Voči rozsudku sa odvolal obhajca Máriusa M. aj prokurátor. Lukášovi T. navrhol prokurátor KP v Bratislave len desaťročný trest odňatia slobody, keďže bol v čase spáchania činu mladistvým. Podľa obhajoby počas celého konania nebol zabezpečený ani jeden dôkaz, ktorý by preukázal vinu obžalovaných.

OS BA I prijal obžalobu už koncom augusta 2011. Obeťami tínedžerov boli 99-ročný Američan a 83-ročný dôchodca z Vinosadov. Mladíci boli obžalovaní z vraždy spolupáchateľstvom, čiastočne dokonanej a čiastočne v štádiu pokusu. V čase dvojnásobnej vraždy z marca 2010 v obci Vinosady mal jeden z obvinených 19 a druhý 17 rokov. Obaja podľa obžaloby vnikli do rodinného domu na Modranskej ulici. Starci zomreli na následky úderov a bodnorezných zranení. V dome sa nachádzala aj 80-ročná žena, ktorú sa mladíci rovnako pokúsili usmrtiť. Spôsobili jej päť bodných rán na chrbte a dve bodné rany v oblasti hrude.