Domáce Politika Kauzy Top

Policajný exprezident Lučanský sa nepokúsil o samovraždu, tvrdí Kolíková. Opísala, čo sa udialo

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Obvinený bývalý policajný prezident Milan Lučanský sa nepokúsil o samovraždu, ani ho nikto nenapadol. Jeho zranenie má súvisieť s nešikovným pádom, následne mal aj cvičiť. Zranené má mať oko. Zdravotný stav má aktuálne stabilizovaný a nie je ohrozený na živote. V nedeľu to uviedli ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan. Vylúčili tak dezinformácie o tom, žeby pri zranení Milana Lučanského malo dôjsť ku krvácaniu do mozgu, viacnásobnej zlomenine, opakovanej resuscistácii. Vylúčili tiež, žeby mal obvinený podstúpiť 11-hodinovú operáciu a že mal mať oko mimo očnej jamky. Ministerka poverí v pondelok (14. 12.) ľudí, aby okolnosti prípadu preverili na mieste.

 


  Pokus o samovraždu v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove neevidujú. “Ani takú informáciu sme nedostali. Prekvapilo ma preto, že s ňou pracujú médiá,” uviedla Kolíková. Tvrdí, že preverovali všetky informácie aj sa zoberali psychickým stavom obvineného, a nič podľa nej nenasvedčuje tomu, že by k pokusu o samovraždu malo dôjsť. “Nie sú na to žiadne dôkazy,” poznamenala. Ministerka vylúčila, žeby zranenie Milana Lučanského malo byť spôsobené napadnutím inou osobou.

Zranenie bývalého policajného prezidenta bolo podľa Kolíkovej zistené pri bežnej kontrole. Iniciatívne mal na to prísť pracovník ZVJS a spísať o tom záznam. O celej veci bola priebežne informovaná aj ministerka. Tá nemá obavu o tom, žeby ZVJS v tomto prípade niečo zanedbal či neposkytol zranenému potrebnú pomoc. Generálny riaditeľ ZVJS priblížil, že hneď ako sa zranenie zistilo, bol Milan Lučanský prevezený do prešovskej nemocnice, kde lekár odporučil operačný zákrok v Ružomberku. “Jeho zdravotný stav je stabilizovaný a neevidujeme ohrozenie životných funkcií,” uviedol Ivan. Obvinený má byť už hospitalizovaný v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne a prebieha ďalšia kontrola jeho zdravotného stavu.

Ministerka v súvislosti s medializovanými dezinformáciami povedala, že kauza súvisí aj s prístupom k spravodlivosti a akékoľvek spochybňovanie orgánu štátu zároveň spochybňuje celý proces. Kolíková dá preto v pondelok preveriť všetky okolnosti prípadu. Aj generálny prokurátor Maroš Žilinka uložil krajskému prokurátorovi v Prešove, aby dôsledne a bezodkladne preskúmal všetky okolnosti.

Slová ministerky potvrdzuje aj Lučanského obhajca

Zdravotný stav obvineného bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského je stabilizovaný a k jeho zraneniam nedošlo úmyselným a ani cudzím zavinením. Povedal to pre TASR obhajca Milana Lučanského Matúš Beresecký. “Vzhľadom na mediálne dezinformácie o zdravotnom stave môjho klienta s jeho písomným súhlasom podmieneným súhlasom rodiny, ktorý som dostal dnes, uvádzam, že k zraneniu nedošlo úmyselným a ani cudzím zavinením. Môj klient podstúpil operačný zákrok vo vojenskej nemocnici v Ružomberku. V súčasnosti je v pooperačnej liečbe vo väzenskej nemocnici Trenčíne. Jeho zdravotný stav je uspokojivý bez predpokladu dlhodobej liečby a trvalých následkov. Milan Lučanský chce poďakovať všetkým zainteresovaným zdravotníkom, ako aj pracovníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) za korektný prístup,” uviedol jeho obhajca.

Smer chce poslanecký prieskum

Vládna koalícia spravila z väzby politický a mučiaci nástroj. Vyhlásil to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Reagoval tak na zranenie obvineného bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vo väzbe v Prešove. Hoci ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v nedeľu odmietla viaceré dezinformácie a uviedla, že zranenie Milana Lučanského nebolo spôsobené inou osobou a ani neevidujú pokus o samovraždu, Fico tvrdí, že jej slovám aj tak už nikto neverí. Žiada preto zvolanie mimoriadneho Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Z väzby sa politický nástroj stal podľa šéfa Smeru-SD preto, lebo polícia pred kamerami ľudí zadržiava a posiela ich do väzby. Tá má podľa neho plniť aj mučiaci účel, a to podmienkami vo väzbe, ktoré vníma ako prísnejšie než vo výkone trestu. Na obvinených bývalých policajných prezidentov Milana Lučanského a Tibora Gašpara či špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý sa vzdal funkcie, sa podľa Fica vzťahuje prezumpcia neviny. Tvrdí, že oni reálne bojovali s mafiou. “Neexistujú dôvody, aby boli držaní vo väzbe,” poznamenal predseda Smeru-SD. Myslí si, že môžu byť vyšetrovaní na slobode pre všetky trestné činy, pre ktoré sú podozriví. Prípad zranenia Milana Lučanského žiada preveriť špeciálnou komisiou, ktorá by mohla vzniknúť napríklad na úrovni parlamentu.

Komisia sa má podľa Fica zaoberať všetkými prípadmi väzby a zadržania od apríla 2020. Cíti tam totiž “obrovskú politickú nadprácu”. “Nebude sa nikto čudovať, ak sa tým, čo sa deje na Slovensku, bude zaoberať aj Európska únia,” poznamenal. Ako neskôr uviedol na sociálnej sieti, zavolá človeku z vládnej koalície, ktorý má na starosti Výbor Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, a požiada ho, aby ho zvolal v pondelok (14. 12.). “Na tomto výbore sa pokúsime vyvolať poslanecký prieskum, či už ide o Trenčín alebo o Prešov,” doplnil.