Regióny Prešov Stará Ľubovňa Top

Policajti vyšetrujú HRÔZU v útulku! “PSY LEŽIA VO VÝKALOCH o hlade a smäde, niektoré už uhynuli.”

Psy chodili do útulku zdraví, odchádzali však v zúboženom stave. Zdroj: Cesta za domovom

STARÁ ĽUBOVŇA – Týranie psov, zakopávanie zvieracích mŕtvol na pozemku a sprenevera mestských peňazí. Tieto hororové scenáre sa majú podľa obyvateľov Starej Ľubovne odohrávať v miestnom útulku, ktorému dali prívlastok „psí koncentrák“. Primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko, tak ako aj doktorka z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy problém nevidia. Policajti však už v súvislosti s kauzou začali trestné stíhanie vo veci a prípad vyšetrujú ako týranie zvierat. 

 

Na facebookovej stránke Udaj svojho množiteľa sa začali objavovať veľmi tvrdé obvinenia, podľa ktorých v karanténnej stanici v Starej Ľubovni týrajú zvieratá, ktoré tam žijú o hlade a smäde. Psy tam vraj žijú v neskutočne špinavých kotercoch a k tomu priložili aj fotografie ako dôkaz. Podľa ľudí, ktorí na situáciu so psami poukazujú, boli zvieratá dokonca týrané. Reportérka zoznam.sk sa na prípad pozrela a zistila, že ochranári už zalarmovali vedenie mesta aj policajtov a tí už dokonca začali vo veci konať.

„V predmetnej trestnej veci je začaté trestné stíhanie za pokračovací prečin týrania zvierat, neoprávneného nakladania s odpadmi  a sprenevery,“ uviedla Jana Ligdayová, krajská policajná hovorkyňa.

Na pozemku vykopali ostatky zvierat

Trestné oznámenie podal ako prvý Marin Hais, ktorý je štatutárnym zástupcom Zvieracieho azylu. Bol členom kynologického klubu a zároveň aj dobrovoľníkom v spomínanom útulku. Preto videl na vlastné oči, v akom zúboženom stave sa zvieratá v útulku nachádzajú. „Trestné oznámenie som podal na útulok z viacerých dôvodov. Prioritne však kvôli samotným zvieratám. To v akom zúboženom stave boli, sa ani slovami nedá opísať. Ďalšou závažnou vecou však bolo to, že ostatky zvieracích tiel zakopávali do zeme. To sa aj potvrdilo, keďže som bol pri ich vykopávaní. Policajti našli minimálne tri telá, a to prevádzakarka tvrdila, že na miestnom pozemku pochovala len jedného psa. Jej domáceho miláčika,“ vysvetľuje Hais.

Hais tiež poukazuje na finančné investície pre útulok, ktoré sa doteraz nezrealizovali. V nákladoch sa však vyskytujú. “Vraj investovala takmer 3000 eur na nové zateplené koterce.  Kde išlo tých tri tisíc eur, keď sa v karanténnej stanici nič také nevyskytuje?” pýta sa rozhorčene.

Psy spali vo vlastnom moči a výkaloch

Jeho slová o zanedbanej starostlivosti o zvieratá umiestnené do karanténnej stanice potvrdila aj Lenka Zolnierčíková, predsedníčka Občianskeho združenia Cesta za domovom. „Z karanténnej stanice Stará Ľubovňa sme k nám do OZ Cesta za domovom zobrali dokopy deväť psíkov. Dostali sme informácie, že psy v tamojšom útulku žijú v katastrofálnych podmienkach. To, čo sme uvideli po príchode do zariadenia, sme nečakali ani v najhorších snoch,“ opisuje svoju návštevu útulku.

Koterce boli podľa jej slov celé od moču a výkalov. Psy vychudnuté na kosť, nehovoriac o stave ich srsti. Misky na jedlo a vodu prázdne.

Moč a výkali boli po celej dlážke koterca. Zdroj: Cesta za domovom

Jeden zo psíkov mal dokonca zlomenú nôžku.

Jeden zo pśikov mal zlomenú nohu. Zdroj: Cesta za domovom

Ďalšia fenka porodila v útulku deväť šteniatok, pričom neprišla do karanténnej stanice kotná.

Fenka žila so šteniatkami v katastrofálnych podmienkach. Zdroj: Cesta za domovom

Pes, ktorého sama videla ako do Karanténnej stanice Stará Ľubovňa prišiel, bol po roku na nepoznanie. „Pred nami stála troska psa. Robin bol zlomený fyzicky aj psychicky. Po tele mal kopec dredov, špiny. Papuľku celú zodretú, pravdepodobne z koterca. Po tele viac menších rán, kožu celú podráždenú. Robin bol chudý ako z koncentráku. Tento veľký pes, inak pravdepodobne mix Írskeho vlkodava, vážil len necelých 20 kg. Okrem toho, že bol v zúboženom fyzickom stave, bol poznačený aj psychicky. Na takých psíkov sme zvyknutí keď prídu z osady, či od tyranov. Toto sme naozaj nečakali,“ opisuje strašný pohľad Lenka.

Vľavo psík Robin, keď ho v apríli 2020 prijali do Karanténnej stanice Stará Ľubovňa. Vpravo psík Robin, keď prišiel z Karanténnej stanice SL do OZ cesta za domovom. Zdroj: Cesta za domovom

Karanténnu stanicu má od mesta v správe už niekoľko rokov Kynologický klub pod vedením Lenky Vaškovej. Polícia zatiaľ nevzniesla obvinenie voči konkrétnej osobe.

„Doposiaľ nebolo vznesené obvinenie konkrétnej osobe. Vo veci bola vykonaná domová prehliadka ako aj prehliadka nebytových priestorov za prítomnosti pracovníkov Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Stará Ľubovňa a množstvo ďalších procesných úkonov. Polícia na prípade intenzívne pracuje, vykonáva ďalšie procesné úkony, ako aj znalecké dokazovanie z rôznych odvetví,“ uzatvára Ligdayová.

Kontroly vraj na nič neprišli

To, ako je možné, že takéto zaobchádzanie so zvieratami prechádzalo niekoľko mesiacov bez povšimnutia, nikto nechápe. Zaujímavé je aj to, že v tomto útulku boli pravidelne vykonávané kontroly Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou. Dozvedeli sme sa, že na poslednej kontrole, ktorá bola 9. júla 2021, neboli nájdené žiadne známky týrania psov, či zanedbanej opatery. „V prípade karanténnej stanice sme boli požiadaní o súčinnosť s mestskými a štatutárnymi orgánmi, čo sa aj stalo. Po príchode na miesto stanice sme však nezistili žiadne nedostatky,“ povedala pre zoznam.sk doktorka Zuzana Zentkova, pričom dopĺňa, že od roku 2016 bolo v karanténnej stanici vykonaných jedenásť kontrol.

OZ Cesta za domovom však na svojej facebookovej stránke uverejnilo 11. júla video, v ktorom hovorí o tragickom príbehu psíka Robin, ktorý k nim prišiel v zúboženom stave z Karanténnej stanice Stará Ľubovňa. Len dva dni po oficiálnej návšteve kontrolným orgánom.

Zdroj: Cesta za domovom

Primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko vraj pred niekoľkými dňami osobne navštívil karanténnu stanicu. Na zhrozenie obyvateľov však tvrdí, že zlé zaobchádzanie so zverencami karanténnej stanice nie je preukázateľné.

“Včera, v sobotu 24.7.2021 o 11:50 som navštívil bez ohlásenia karanténnu stanicu. Nemal som pocit, že som navštívil „psí koncentrák“ o psy bolo štandardne postarané, možno koterce môžu byť viac vymaľované a tráva viac pokosená,” napísal primátor na svojej sociálnej sieti.

Ochranári zvierat preto pritvrdzujú a v súčasnosti spisujú petíciu za odvolanie súčasnej prevádzkarky. Aktuálne ju podpísalo 3300 ľudí.

Snažili sme sa osloviť aj samotnú prevádzkarku útulku Lenku Vaškovú, avšak k danej téme sa odmietla vyjadriť. “Je jedno čo poviem, aj tak to bude otočené proti nám,” povedala pre zoznam.sk počas telefonického rozhovoru.