Politika Zahraničné

Polícia použila proti hongkongským demonštrantom slzotvorný plyn

Príslušníci poriadkových síl pripravujú kanistre so slzotvorným plynom na demonštrantov počas demonštrácie v Hongkongu. Zdroj: TASR/AP

HONGKONG – Slzotvorný plyn nasadila v nedeľu hongkonská polícia proti demonštrantom, ktorí zablokovali ulice v dvoch štvrtiach mesta, narušili plynulosť premávky a na zasahujúcich policajtov útočili tehlami. Informovala o tom agentúra AP.

 

Policajti použili proti protestujúcim slzný plyn v mestskej oblasti Kau-lung po tom, čo neuposlúchli výzvy, aby sa rozišli, a začali na nich hádzať tehly a iné predmety. Polícia svoj zásah obhajovala tým, že demonštrácia nebola povolená. Neďaleko odtiaľ sa demonštranti v plynových maskách zhromaždili pred policajnou stanicou, pričom policajti ich sledovali z vysokého múra obklopujúceho policajnú stanicu.

Ďalšie zhromaždenie, na ktorom sa zúčastnili prevažne mladí ľudia, sa konalo vo Viktóriinom parku v luxusnej štvrti Causeway Bay. Niektorí z protestujúcich mali na ústach šatky, aby neodhalili svoju totožnosť, iní prišli v pracovných prilbách. “Dúfame, že svet vie, že Hongkong už nie je tým, čím býval. Čína robí čím ďalej tým viac, aby na Hongkong, jeho obyvateľov a jeho inštitúcie vyvíjala nátlak,” povedala pre AP jedna z protestujúcich.

Hongkong, jedna z dvoch osobitných administratívnych oblastí Číny, je už desiaty víkend dejiskom často násilných protestov proti návrhu zákona, ktorý by umožnil vydávanie jeho obyvateľov podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny. Protesty neutíchli ani po tom, čo správkyňa Hongkongu Carrie Lamová vyhlásila tento návrh zákona za “mŕtvy”. Demonštranti medzičasom od miestnej vlády žiadajú aj vyšetrovanie údajného neadekvátneho postupu polície pri zásahoch a rozpustenie zákonodarného zboru.