Spoločnosť Domáce Top

Polícia ukázala štatistiky z našich ciest. Nehôd ubúda, áut u nás jazdí stále viac

Na snímke zľava viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka, prezident Policajného zboru Milan Lučanský, riaditeľodboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ľuboš Rumanovský. FOTO TASR - Pavol Zachar

BRATISLAVA – Polícia sa mohla za minulý rok popýšiť pozitívnou štatistikou. Ako dnes informoval policajný prezident Milan Lučanský po boku viceprezidenta policajného zboru Róbert Bozalka a riaditeľa odboru dopravnej polície Ľuboša Rumanovského, vlani sa v porovnaní s rokom 2017 na našich cestách stalo menej nehôd. Menšie číslo zaznamenali tiež v prípade osôb, ktoré prišli na našich cestách o život. Spomedzi okolitých štátov sme na tom dokonca najlepšie. Polícia sa však poľaviť nechystá ani v tomto roku. V pláne má aj viaceré nákupy. 

 

Na našich cestách sa počas minulého roka stalo dokopy 13 873 dopravných nehôd. Je to presne o 140 nehôd menej ako v roku 2017. Ešte v roku 2008 to bolo pritom viac ako 59-tisíc.

Výrazný pokles nastal taktiež v počte usmrtených osôb na našich cestách. Zatiaľ čo ešte v roku 2008 to bolo 558 osôb, v roku 2017 to bolo už “iba” 250 a vlani toto číslo kleslo o ďalších 21 prípadov na 229 usmrtených osôb.

Zdroj: Polícia SR

Spomedzi krajov sme minulý rok zaznamenali najviac osôb, ktoré prišli o život na našich cestách v Nitrianskom kraji. Došlo tu až k 33 tragickým prípadom, čo je o tri viac ako v roku 2017. V Bratislavskom kraji došlo k 20 takýmto nehodám, čo z neho robí kraj s najnižším počtom osôb usmrtených na našich cestách.

Zdroj: Polícia SR

Pozitívnou bilanciou sa v tomto smere môže popýšiť päť slovenských okresov. V Starej Ľubovni, Revúcej a troch bratislavských okresoch – Bratislava 1, Bratislava 4 a Bratislava 5 nebola na cestách usmrtená minulý rok žiadna osoba. Naopak, najviac ľudí prišlo o život v žilinskom okrese a to až 13.

Zdroj: Polícia SR

Sme na tom najlepšie

Slovensko má na svojom konte v porovnaní s našimi susedmi najnižší počet usmrtených osôb na cestách v prepočte na 1 milión obyvateľov. Ako upozornil Bozalka, v porovnaní s okolitými štátmi sme na tom najlepšie. Najhoršie z tohto pohľadu je na tom Poľsko.

Zdroj: Polícia SR

Najviac smrteľných nehôd sa stalo na cestách 1. triedy – 90. Medziročne ide o pokles o 14 osôb. Naopak, najmenej takýchto tragických situácii sa odohralo na diaľniciach a rýchlostných cestách – dokopy 20. Aj tu nastal pokles, nakoľko v roku 2017 bolo toto číslo 24.

Zdroj: Polícia SR

Najhoršie sú pondelky

Z pohľadu dní štatistika ukázala, že najviac smrteľných incidentov na našich cestách sa odohralo v pondelky. Zaznamenaných je až 44 prípadov. Naopak, vo štvrtky zaznamenali “len” 21 usmrtení na cestách.

Zdroj: Polícia SR

Zaujímavá je tiež štatistika smrteľných dopravných nehôd z pohľadu mesiacov. Najtragickejším bol vlani august, kedy polícia eviduje 30 prípadov. Najmenej ich bolo vo februári a to 10.

Zlá štatistika nových vodičov 

Najviac usmrtení pri dopravných nehodách majú za rok 2018 na rováši vodiči, ktorí sú držiteľmi vodičského oprávnenia menej ako 5 rokov. Tí boli účastníkmi až 43 takýchto nehôd. Na opačnom konci štatistiky s počtom smrteľných dopravných nehôd 3 sa ocitili vodiči, ktorí majú vodičák 31 až 35 rokov.

Vodičský preukaz má pritom kratšie ako 6 rokov až 413 033 vodičov. V skupine od 6 do 10 rokov je to 314 350 vodičov. V skupine nad 10 rokov je toto číslo najvyššie – 2 840 826 vodičov

Zdroj: Polícia SR

Zomrelo 59 chodcov

Minulý rok si vyžiadal na cestách životy 59 chodcov. V porovnaní s rokom 2017 toto číslo vzrástlo o 10 osôb. Ešte v roku 2008 však na cestách prišlo o život až 184 osôb. Najviac prípadov sa minulý rok odohralo v decembri a to 9. Naopak, po dve takéto nehody majú na konte mesiace máj, jún a júl. Z pohľadu typu cestnej komunikácie prišlo k najväčšiemu počtu úmrtí chodcov na cestách 1. triedy. Najmenej ich bolo na diaľniciach a rýchlostných cestách.

Oproti roku 2017 sa znížil aj počet dopravných nehôd s tragickým koncom pre motocyklistov a ich spolujazdcov. Zatiaľ čo v roku 2017 to bolo 26 prípadov, v roku 2018 ich bolo 22.

Zdroj: Polícia SR

Alkohol na cestách stále úraduje

Až 1 643 dopravných nehôd sa na našich cestách vlani stalo s prispením alkoholu. Napriek tomu, že je to viac ako minulý rok, v roku 2008 bolo toto číslo ešte na počte 3 122 nehôd.

Rastie tiež počet áut na našich cestách.  V roku 2018 mala polícia zaevidovaných 3 203 441 motorových vozidiel. Zaevidovaných bolo tiež 140 619 motocyklov.

Zdroj: Polícia SR

Policajti chcú nakupovať

Na dnešnej tlačovej konferencii zároveň polícia informovala, že do budúcna plánuje nakúpiť 131 kusov meračov rýchlosti, 372 analyzátorov dychu, 391 fotoďalekohľadov či 16 kusov mobilných váh. Ako povedal riaditeľ odboru dopravnej polície Ľuboš Rumanovský, nakúpiť plánujú v tomto roku aj testery na drogy.

Výkon služby chcú zamerať najmä na najzávažnejšie príčiny vzniku smrteľných nehôd u všetkých vodičov, vrátane vodičov nákladných áut a autobusov, kritické úseky ciest, najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, kde si chcú posvietiť na používanie reflexných prvkov. Policajný viceprezident Róbert Bozalka apeloval na chodcov, aby dodržiavali všetky zákonom predpísané pravidlá, ktoré sú tu najmä na ich ochranu. “Sú to najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky,”povedal.

Polícia sa zameria tiež na zisťovanie alkoholu za volantom a meranie hmotnosti nákladných áut.

Galéria
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
Zdroj: Polícia SR
navigate_before
navigate_next