Domáce Kauzy Spoločnosť Top

Polícia už zrejme má nahrávky Gorily. Nájsť sa mali u Kočnera

Marian Kočner je vyšetrovaný v súvislosti s vraždou novinára. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Kauza Gorila sa zrejme opäť rozhýbe. Podľa informácií Denníka N má polícia k dispozícií nahrávky, ktoré dokazujú existenciu samotného spisu. Jeho autenticita bola práve kvôli absencii nahrávky spochybňovaná. Nahrávky sa majú nachádzať na USB kľúči, ktorý mali nájsť u podnikateľa Mariana Kočnera. Ten je vo väzbe kvôli kauze zmenky a je tiež vyšetrovaný kvôli vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 

USB kľúč sa mal nachádzať v trezore v jednom z Kočnerovych domov počas októbrových prehlidok. Denníku N to mali potvrdiť viaceré zdroje z prostredia orgánov činných v trestnom konaní. Tím, ktorý vyšetruje vraždu Jána Kuciaka by mal informácie čo najskôr odovzdať tímu Gorila.

Polícia mala po nájdení nahrávok zostať prekvapená. Nahrávky by sa mali zhodovať so spisom. Podľa denníka sa s informáciou, že by nahrávky mohli byť u Kočnera, operovalo už dlho. Malo sa hovoriť, že Kočner informácie využíval na vydieranie. Hovorilo sa však aj o tom, že nahrávky údajne vlastní finančná skupina Penta. Predať im ich mal bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš.

„Keď sme prípad začínali pred siedmimi rokmi vyšetrovať, hovorili sme si s kolegami, že raz sa to určite objaví. Ak by sa preukázala pravosť nahrávky, len by to potvrdilo moje vtedajšie slová o autenticite, ktoré vtedy, tak veľmi pre mňa nepochopiteľne, prekážali policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi,“ povedal Denníku N bývalý šéf tímu Gorila Marek Gajdoš. Podľa neho však nahrávky zrejme nebudú použiteľné ako dôkaz.

Vyšetrovanie sa ťahá roky

Kauza Gorila siaha do čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Na verejnosť sa dostala v decembri 2011, kedy unikol údajný prepis nahrávok Slovenskej informačnej služby z bytu na Vazovovej ulici v Bratislave. V byte sa mal stretávať šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s vysokopostavenými politikmi, s ktorými mal riešiť provízie a úplatky. Byt oficiálne patril podnikateľovi Zoltánovi Vargovi, ktorého sused bol príslušník SIS Peter Mravec.

Ten si všimol, že do susedného bytu prichádzajú politické špičky a stretávajú sa s predstaviteľmi Penty. SIS následne požiadala súd o povolenia na odpočúvanie. V novembri 2005 tak byt napojili na odpočúvacie zariadenie a jeho výsledkom má byť práve spis Gorila. Monitorovanie bytu trvalo 10 mesiacov. V čase, keď sa spis objavil na internete, bola pri moci vláda Ivety Radičovej. Minister vnútra Daniel Lipšic nechal zriadiť špeciálny vyšetrovací tím, ktorý mal potvrdiť dôveryhodnosť a pravosť dokumentu. Problémom však bola práve chýbajúca nahrávka, z ktorej mal prepis vzniknúť. Samotná Penta na čele s Haščákom celú kauzu Gorila popiera. Vyšetrovanie Gorily sa ťahá už roky. V prípade bolo začatých niekoľko trestných stíhaní.