Politika Zahraničné

Polícia v Hongkongu zasiahla voči protestujúcim slzotvorným plynom

Polícia v Hongkongu zasiahla voči protestujúcim slzotvorným plynom. Zdroj: SITA / AP

HONGKONG – Policajti v Hongkongu zasiahli v noci na pondelok slzotvorným plynom proti demonštrantom, s ktorými sa dostali do zrážok po prvý raz po niekoľkých týždňoch. Došlo k nim pred pondelkovými stretnutiami šéfky hongkonskej vlády Carrie Lamovej s predstaviteľmi komunistickej strany v Pekingu, informuje agentúra AP.

 

Polícia oznámila, že jej príslušníci použili slzotvorný plyn po tom, ako vo štvrti Kowloon (Ťiou-lung) vypukli nepokoje. Protestujúci podľa nej hádzali na policajtov tehly a dopravné kužele, pričom tiež zakladali ohne, blokovali cesty a rozbíjali kladivami semafory.

Zvýšenie napätia prišlo v čase, keď je tzv. správkyňa Hongkongu Lamová v Pekingu, aby čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga informovala o situácii vo svojej osobitnej administratívnej oblasti Číny.

Hongkong zažíva protivládne protesty od 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali, aby vláda stiahla neskôr odvolaný sporný návrh zákona, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny.

Protesty sa však medzičasom rozrástli o celý rad požiadaviek a stali sa závažnou výzvou pre tamojšiu vládu i komunistických lídrov v Pekingu. Demonštranti sú nespokojní najmä so zasahovaním Číny do osobitného autonómneho štatútu Hongkongu, ktorý je založený na hesle “jedna krajina, dva systémy”.

Čínsky premiér: Hongkong zatiaľ neprekonal “dilemu” protestov

Čínsky premiér Li Kche-čchiang v pondelok na stretnutí so šéfkou vlády Hongkongu Carrie Lamovou v Pekingu povedal, že ázijské finančné centrum sa dosiaľ nedostalo zo svojej “dilemy”, ktorej je vystavené po mesiacoch niekedy násilných protestov.

Li rokoval s Lamovou počas jej pravidelnej pracovnej cesty, na ktorej programe má aj potenciálne smerodajnú schôdzku s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, informovala agentúra Reuters.

Rozhovory prišli po tom, ako hongkonská polícia v noci na pondelok použila slzotvorný plyn počas nových zrážok s protivládnymi protestujúcimi. Najhoršia politická kríza v bývalej britskej kolónii trvá už siedmy mesiac.

“Vláda osobitnej administratívnej oblasti (Hongkongu) musí pokračovať vo svojich aktivitách, ukončiť násilie a zastaviť chaos v súlade so zákonom a obnoviť poriadok,” povedal Li na stretnutí s Lamovou, z ktorého úvodné vyjadrenia odvysielala televízia Cable TV.

Lamovej návštevu sprevádzajú dohady miestnych médií o tom, že jej rokovania s prezidentom Sim by mohli priniesť nové pokyny v súvislosti s krízou v Hongkongu vrátane možnej reorganizácie tamojšej vlády.

Obaja politici sa naposledy stretli v Šanghaji začiatkom novembra, keď Si vyjadril “vysokú dôveru” v Lamovú.