Zahraničné

Polícia v Indii strieľala do demonštrantov, hlásia dve obete

India - Zdroj: TASR/ AP Photo/Anupam Nath

GUVÁHÁTÍ – Dvoch ľudí usmrtila vo štvrtok indická polícia počas streľby do davu demonštrantov v štáte Ásam na severovýchode krajiny. Ľudia tam protestovali proti návrhu zákona, ktorý nemoslimským imigrantom uľahčuje získanie občianstva Indickej republiky. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zdravotníkov.

Lekár nemocnice v meste Guváhátí uviedol, že strelné poranenia ošetrovali 21 ľudom, z ktorých dvaja neprežili. Parlamentom schválený návrh novely zákona o štátnom občianstve uľahčuje imigrantom z Pakistanu, Afganistanu a Bangladéša získanie občianstva. Pred vstupom do platnosti musí novelu ešte podpísať indický prezident, čo je však len formálny úkon.

Legislatíva uľahčuje získanie indického občianstva pre príslušníkov hinduistických, sikhských, budhistických, kresťanských, zoroastrijských a džinistických menšín, ktoré sú v susedných, prevažne moslimských krajinách vystavené náboženskej perzekúcii. Kritici považujú návrh zákona za diskriminačný, pretože sa nevzťahuje na moslimov. V štáte Ásam tvoria moslimovia zhruba tretinu obyvateľstva.