Regióny Trenčín Prievidza Top

Poplach v okolí Kľačna: Medveď prišiel až do záhrady, prechádzal sa pri dome! Problémových kusov má byť viac

medveď, les, príroda
V obci Kľačno sa prechádzal medveď pri rodinnom dome, usmrtil králika z domáceho chovu. Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

PRIEVIDZA – V obci Kľačno dnes ráno okolo 3:30 hod. prišiel na dvor rodinného domu medveď. Poškodil králikáreň a zabil jedného králika.

Pôvodná správa bola rozšírená

Majitelia kontaktovali políciu, medveď však do príchodu hliadky ušiel. Podľa majiteľov domu, medveď bol hnedej farby a mohol mať do 200 kg. Polícia kontaktovala Zásahový tím pre Medveďa hnedého, v ktorého kompetencii je uvedenú situáciu riešiť.

Polícia vyzýva obyvateľov i návštevníkov Kľačna a okolia k mimoriadnej ostražitosti. V súvislosti s výskytom medveďa odporúča vyhnúť sa pohybu v okolitom lese.

Problémových kusov je viac

Odborníci zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR evidujú v okolí Kľačna niekoľko problémových jedincov medveďa hnedého. Problematikou sa zaoberajú, v Kľačne boli opakovane. “Zásahový tím pre medveďa hnedého situáciu v okolí obce Kľačno monitoruje. Vyskytuje sa tam niekoľko problémových jedincov medveďa hnedého, ide najmä o medvedicu s malými,” povedala pre TASR manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Bocková.

Odborníci z tímu sú podľa nej v úzkom kontakte s miestnou samosprávou, ako aj občanmi. “Medvede sa opakovane objavujú v blízkosti záhrad, kde vyhľadávajú potravu v podobe ovocných plodov a spôsobujú škody na hospodárskych zvieratách,” ozrejmila.

ZDROJ: archív zoznam.sk

K štvrtku zásahový tím podľa nej odstránil šesť problémových jedincov medveďa hnedého. “Ich správanie bolo na základe monitoringu vyhodnotené ako preukázateľné riziko ohrozenia zdravia a života ľudí žijúcich a pohybujúcich sa v predmetných lokalitách,” priblížila.

Bocková pripomenula, že naďalej platí výzva, aby občania pri zaregistrovaní medveďov, ktoré sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, túto situáciu ohlásili na linky tiesňového volania alebo Zásahovému tímu pre medveďa hnedého na telefónne číslo 0903 201 879. Informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné aj na webe zásahového tímu.

Problémy s medveďmi v bezprostrednej blízkosti obydlí eviduje obec Kľačno už dlhšie. Šelmy tam viackrát spôsobili škody na majetku i zvieratách.