Zahraničné Spoločnosť

Polícii na Novom Zélande ukradli zbrane, ktoré vyzbierala po masakre v meste Christchurch

Na archívnej fotke policajti stoja neďaleko miesta streľby v mešite 15. marca 2019 v štvrti Linwood v novozélandskom meste Christchurch. Zdroj: TASR/AP

WELLINGTON – Novozélandská polícia v piatok priznala, že z jednej z policajných staníc ukradli 11 strelných zbraní, ktoré tam ich majitelia priniesli v rámci celoštátnej kampane vyhlásenej po masakre v dvoch mešitách v meste Christchurch.

 

Ako informovala agentúra AFP, strelné zbrane, niektoré určené na likvidáciu, boli ukradnuté z policajnej stanice v meste Palmerston North na Severnom ostrove.

Náčelníčka regionálnej správy polície Sarah Stewartová vyjadrila v súvislosti s krádežou znepokojenie a deklarovala, že ide o “absolútne neprijateľnú” záležitosť.

Podľa miestnej rozhlasovej stanice bola najmenej jedna ukradnutá zbraň poloautomatická. Nový zákon predaj a vlastnenie takýchto zbraní zakazuje. Stewartová túto informáciu odmietla potvrdiť. Neuviedla ani to, či pri krádeži zbraní zmizlo aj strelivo.

Velenie polície v reakcii na krádež nariadilo jej okamžité vyšetrenie a audit bezpečnosti zbraní na všetkých policajných staniciach na Novom Zélande.

Polícia dodala, že pátra po 38-ročnom mužovi, ktorý bol v predpokladanom čase krádeže na dvore danej policajnej stanice.

V reakcii na útoky na dve mešity, ktoré sa odohrali 15. marca v meste Christchurch a vyžiadali si životy 50 ľudí, vydali na Novom Zélande súbor právnych predpisov sprísňujúcich predaj a držanie strelných zbraní.

Zákon, ktorý platí od 11. apríla, zakazuje predaj a vlastníctvo poloautomatických zbraní armádneho typu a veľkokapacitných zásobníkov. Týka sa aj poloautomatických brokovníc s odnímateľnými zásobníkmi a brokovníc s viac než piatimi nábojmi. Zákon ďalej zaručuje amnestiu pre tých, ktorí zakázané zbrane odovzdajú do 30. septembra.

V rámci zbraňovej amnestie môžu majitelia zbrane odovzdať priamo na polícii alebo vyplniť online formulár, v ktorom uvedú, že sú ochotní odovzdať ich úradom. Doteraz takto nahlásili asi 3000 strelných zbraní.