Domáce Politika Spoločnosť Top

Politici spoločnú reč nenašli. Okrúhle výročie demokracie si každý oslávil po svojom

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Ani tridsiate výročie Nežnej revolúcie nebolo pre slovenských politikov dôvodom, aby zakopali vojnovú sekeru. Namiesto toho, aby sa významné výročie nieslo v znamení ucelených osláv, mohli sme vidieť viacero akcií a podujatí. Jednotné neboli ani témy, o ktorých sa na nich hovorilo. Okrem tej ústrednej – oslavy našej slobody a demokracie – nechýbali ani politické narážky. 

 

To, že by oslavy mohli spôsobiť napätie, sa ukázalo už pred pol rokom, kedy si líder hnutia OĽaNO Igor Matovič “zarezervoval” na 17. november bratislavské Námestie SNP. Proti jeho počinu sa strhla vlna nevôle. Ostro vystúpila najmä iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá Matoviča obvinila, že výročie novembra ’89 zneužíva na vyťaženie vlastných politických bodov. Ten sa však bránil, že námestie, kde sa v minulosti konali masové demonštrácie proti režimu, patrí všetkým občanom a bude rád, ak sa pridajú aj iné politické či nepolitické organizácie.

Revolucionári na Námestí slobody

Realita však nakoniec vyzerala inak. Za slušné Slovensko sa zariadilo po svojom a na nedeľu 17. novembra zorganizovalo stretnutie na inom bratislavskom námestí – Namestí slobody – ležiacom v blízkosti Úradu vlády SR. Tešilo sa aj slušnej účasti, podľa odhadov  sa tu mali stretnúť tisícky ľudí. Na pódiu sa vystriedalo aj viacero tvárí z čias revolúcie. Slovo dostali Peter Vagač či Zuzana Mistríková, ale aj “mladé tváre” ako Matej „Sajfa“ Cifra a Veronika Cifrová Ostrihoňová, holandský spisovateľ a novinár Chris Keulemans, spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu Peter Zajac, herci Kristína Svarinská a Ľuboš Kostelný, či vedec a bývalý prezidentský kandidát Robert Mistrík.

Opozoční politici na Námesti SNP. Zdroj: FB

Opozícia nevynechala ani blížiace sa voľby

O kúsok ďalej sa v nedeľu konalo aj ďalšie podujatie – Verejnosť za spravodlivosť. To organizoval na Námestí SNP už spomínaný Matovič. Počas programu vystúpil síce aktér revolúcie Ján Budaj a prostredníctvom videa sa publiku prihovoril aj Milan Kňažko, slovo si však zobrali aj lídri niektorých súčasných opozičných strán. Okrem Matoviča vystúpil aj jeho kolega Gábor Grendel. Predviedli sa aj Richard Sulík a Lucia Ďuriš Nicholsonová zo SaS, Andrej Kiska, Juraj Šeliga a Jana Žitňanská zo strany Za ľudí, Marián Čaučík za KDH, Michal Truban ako reprezentant koalície PS-Spolu, József Berényi za SMK, či Anna Záborská z Kresťanskej únie. A tí neprezentovali iba myšlienky priamo súvisiace s revolučným obdobím. Okrem iného sa hovorilo aj o potrebe spájania sa do budúcoročných parlamentných volieb. Prítomný bol aj Robert Mistrík.

Igor Matovič a Ján Budaj okrem toho tiež povzbudili ľudí, aby zapálili sviečku na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Súčasťou programu bolo aj vystúpenie kapely Tublatanka. Hudobníci okolo Maťa Ďurindu v novembri ’89 požičali revolucionárom aparatúru potrebnú na to, aby ich bolo počuť.

Prezidentka Zuzana Čaputová pri Bráne slobody na Devíne. Zdroj: TASR / Kancelária prezidentky SR

Traja najvyšší sa “rozpŕchli”

Výročie si pripomenuli aj traja najvyšší ústavní činitelia. Prezidentka Zuzana Čaputová v nedeľu prehovorila počas akcie venovanej vzdaniu úcty obetiam komunizmu pri Bráne slobody na Devíne. Večer sa zasa zúčastnila na slávnostnom koncerte pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie v novej budove Slovenského národného divadla. Medzitým stihla aj odovzdanie ocenení s názvom Biela vrana.

Predseda parlamentu Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie požiadali o vystúpenie vo verejnoprávnej RTVS. Kým Danko hovoril o tom, že o slobodu treba bojovať a kritizoval fungovanie slovenských médií, Pellegrini upozornil na viaceré pálčivé problémy súčasnosti a zdôraznil, že 17. november patrí všetkým a nik nemá právo si ho privlastňovať.

Premiér sa okrem toho dopoludnia zúčastnil aj osláv u našich susedov v Prahe. Podvečer ešte položil vence k bráne slobody na Devíne a absolvoval galakoncert v novej budove SND.

Na Devíne bol včera aj Andrej Danko. Popoludní už cestoval pre zmenu do Prahy v súvislosti s oslavami výročia Nežnej revolúcie on.

Sociálne siete

Už tradične sa dejiskom vyjadrení na margo významnej dejinnej udalosti stali sociálne siete. Využili ich aj predstavitelia súčasných koaličných strán. Robert Fico (Smer-SD) okrem iného uviedol, že si netreba zakrývať oči pred tým, že transformácia spoločnosti znamenala pre milióny občanov pokles životnej úrovne. Z pásma chudoby sa podľa neho začali dostávať až v roku 2007 – teda rok od začiatku jeho prvej vlády. Podľa Bélu Bugára (Most-Híd) si treba vážiť získanú slobodu. Na Facebooku sa vyjadril aj Andrej Danko (SNS), ktorý uviedol, že popri slobode je potrebné rešpektovať aj práva druhého. Možnosť pripomenúť odkaz Nežnej revolúcie prostredníctvom sociálnych sietí však využili aj ďalší.

Mohlo by vás zaujímať