Spoločnosť Domáce

Poľovníci počas jari vyzbierali v prírode takmer 250 ton odpadu. Pomáhali aj dobrovoľníci

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Poľovníci spolu s dobrovoľníkmi počas jarných mesiacov v prírode vyzbierali takmer 250 ton odpadu. Väčšina tak urobila v rámci výzvy Čistá príroda = čistý revír, ktorú koncom apríla vyhlásila Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory (SPK) v spolupráci s tvorcami televíznej relácie Halali. Informovala o tom tajomníčka komisie Martina Hustinová.

 

“Odmenou pre všetkých poľovníkov aj dobrovoľníkov boli pocit z dobre vykonanej práce, osveta pre deti a mládež, ale čo bolo hlavné, vyčistená príroda od odpadkov,” opísala Hustinová. Na podujatiach v rámci výzvy si poľovníci ako poďakovanie pripravili množstvo sprievodných akcií. Malí aj veľkí dobrovoľníci si napríklad mohli vyskúšať streľbu zo vzduchovky, z luku alebo sa naučiť, ako správne triediť odpad. Odmenou bol pre nich aj divinový guláš.

Podľa Hustinovej zbieranie odpadu patrí k bežným činnostiam poľovníka. “Správny poľovník vie, kedy vymeniť pušku za igelitové vrece a rukavice a svojou troškou pomôcť prírode,” konštatovala. Do výzvy sa zapojilo 39 poľovníckych združení a iných užívateľov poľovníckych revírov, odpadky dokopy zbieralo 1600 poľovníkov a dobrovoľníkov.