Politika Zahraničné

Poľská vládna strana opäť mení pravidlá hlasovania v prezidentských voľbách

Poľský prezident Andrzej Duda len minulý týždeň podpísal kontroverzne prijímaný zákon, ktorý stanovil hlasovanie poštou za jediný možný spôsob účasti na prezidentských voľbách. Zdroj: TASR / AP

VARŠAVA – Poľská vládnuca strana Právo a Spravodlivosť (PiS) predstavila návrh zákona, ktorý by umožnil voličom rozhodnúť sa, či chcú v nadchádzajúcich prezidentských voľbách odovzdať svoj hlas osobne alebo korešpondenčne.

 

V prípade záujmu o odovzdanie hlasu poštou by však museli voliči o to vopred požiadať, informovala v utorok agentúra DPA.

Poľský prezident Andrzej Duda pritom len minulý týždeň podpísal kontroverzne prijímaný zákon, ktorý stanovil hlasovanie poštou za jediný možný spôsob účasti na prezidentských voľbách. Legislatíva vyvolala v Poľsku množstvo kritických reakcií, predovšetkým z radov opozície. Kritici argumentovali, že výlučné hlasovanie poštou ohrozuje dôveryhodnosť celých volieb.

Poľské prezidentské voľby sa mali pôvodne konať  v nedeľu 10. mája, čo bol termín stanovený ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Šéf vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski však len niekoľko dní predtým oznámil, že sa voľby pre pandémiu presunú na neskorší, zatiaľ ešte nestanovený termín.

Ku kritikom sa čiastočne pridal aj Kaczynského koaličný partner Jaroslaw Gowin, ktorý taktiež trval na odklade volieb.

Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) má teraz necelé dva týždne na oznámenie nového termínu prezidentských volieb. Kedy by sa voľby mohli konať, zatiaľ nie je jasné. Jeden predstaviteľ PiS navrhol, že by to mohlo byť 12. júla.

Nový návrh novelizácie volebného zákona predstavený v pondelok tiež umožňuje, aby sa mohli volieb zúčastniť kandidáti, ktorí sa už zaregistrovali pre pôvodný májový termín hlasovania. Nebudú pritom musieť opätovne zozbierať zákonom požadovaných 100.000 podpisov.

Podľa opozície by účasť na voľbách v čase pandémie predstavovala riziko pre zdravie občanov. Korešpondenčné hlasovanie by podľa nej zase nezaručilo tajnosť a nestrannosť volebného procesu. Opozícia poukazovala tiež na to, že v podmienkach pandémie nie je prakticky možné viesť predvolebnú kampaň.

Vládna strana PiS dlho trvala na uskutočnení volieb v pôvodnom termíne, keďže by to znamenalo takmer isté znovuzvolenie ňou podporovaného prezidenta Dudu, ktorý je aktuálne jasným favoritom. Jeho päťročné funkčné obdobie sa skončí 6. augusta.