Politika Zahraničné Top

Poľská vládna strana sa hnevá na Netflix. Nepáči sa jej zverejnená mapa

Seriál na Netflixe pobúril poľskú vládnu stranu. Zdroj: pixabay

VARŠAVA – Poľská konzervatívna vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) sa snaží vyvrátiť akékoľvek spojenie medzi svojím národom a nacistickými koncentračnými tábormi. Najnovšie vyjadril pobúrenie šéf vlády Mateusz Morawiecki nad mapou, ktorú vo svojom seriáli zverejnila streamovacia služba Netflix.

 

Poľský premiér Mateusz Morawiecki žiadal v otvorenom liste adresovanom spoločnosti Netflix o opravu v jej seriáli “The Devil Next Door“ (“Diabol od vedľa”). Dokumentárny seriál o holokauste ukázal mapu, na ktorej sa nachádza koncentračný tábor na poľskom území.

Tábory smrti boli zriadené počas nacistickej okupácie Poľska, ale mapa v dokumente podľa Morawieckeho evokuje dojem, že jeho krajina v tom čase existovala ako nezávislý národ v dnešných hraniciach a preto je čiastočne zodpovedná za masové vyvražďovanie.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki žiadal v otvorenom liste adresovanom spoločnosti Netflix o opravu v jej seriáli “The Devil Next Door“ (“Diabol od vedľa”). Zdroj: TASR/Martin Baumann

“The Devil Next Door“ rozpráva príbeh Johna Demjanjuka. Bývalý dozorca koncentračného tábora, ktorý v roku 1952 emigroval do USA, bol v roku 2011 odsúdený nemeckým súdom za vraždu najmenej 28 060 Židov. O rok neskôr zomrel v domove dôchodcov vo veku 91 rokov. Rodený Ukrajinec pracoval vo vyhladzovacom tábore Sobibor, ktorý sa nachádza v dnešnom juhovýchodnom Poľsku.

Morawiecki napísal 10. novembra otvorený list riaditeľovi Netflixu Reedovi Hastingsovi, ktorý neskôr zverejnil na Facebooku.

“Keďže moja krajina vtedy ešte neexistovala ako nezávislý národ, a v týchto táboroch boli zavraždené milióny Poliakov, tento diel ‚The Devil Next Door‘ jednoducho prepisuje dejiny,” napísal politik strany PiS. Určite išlo o “nedorozumenie”. “Dlhujeme túto pravdu obetiam druhej svetovej vojny.”

Najväčšia židovská komunita v Európe

Hovorca Netflixu uviedol, že tieto obvinenia sú spoločnosti známe a momentálne ich naliehavo vyšetruje.

Vládnuca PiS minulý rok zákonom zakázala robiť Poliakov zodpovedných za holokaust. Výraz” poľské koncentračné tábory” sa stal nezákonným. V Poľsku žila do nemeckej invázie najväčšia židovská komunita v Európe.

Film “Shoah” Clauda Lanzmanna už v osemdesiatych rokoch ukázal, že antisemitizmus bol počas druhej svetovej vojny rozšírený aj v Poľskej ľudovej republike. Už vtedy protestovala poľská vláda proti jeho vysielaniu a požadovala jeho úplný zákaz.

Mohlo by vás zaujímať:

Na archívnej fotke z roku 2011 je John Demjanjuk. Zdroj: SITA/AP