Spoločnosť Politika Zahraničné

Poľskí pendleri sú proti reštrikciám, ktoré im znemožňujú pracovať v Nemecku

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

VARŠAVA – Stovky ľudí žijúcich v poľsko-nemeckom pohraničí protestovali v piatok proti opatreniam súvisiacim s epidémiou koronavírusu nového typu, ktoré im podľa nich bránia v každodennej dochádzke do práce.

 

Ako informovala agentúra AFP, v reakcii na pandémiu obidve  krajiny požadujú, aby sa osoby vstupujúce na ich územie podrobili 14-dňovému pobytu v karanténe. Nemecko však týmto tzv. pendlerom udeľuje výnimku, Poľsko k tomuto kroku nepristúpilo.

Podľa poľskej spravodajskej agentúry PAP asi 100 demonštrantov na každej strane hraničného priechodu Rosówek-Rosow vyzvalo na uvoľnenie terajších pravidiel.

“Nemecké nemocnice v pohraničnom regióne zamestnávajú veľa lekárov a zdravotných sestier, ktorí nie sú schopní dochádzať za prácou,” uviedla Marta Szusterová, organizátorka protestov na nemeckej strane. “To isté platí pre farmaceutov alebo učiteľov,” povedala pre PAP.

Najvyšší počet pendlerov v rámci EÚ

Protesty podobnej veľkosti sa uskutočnili v niekoľkých ďalších pohraničných mestách vrátane miest Gubin (Poľsko) a Guben (Nemecko), ako aj v Zgorzelci (Poľsko) a Görlitzi (Nemecko). Podľa údajov Eurostatu z roku 2018 v Nemecku pracovalo 125.000 ľudí žijúcich v Poľsku. Šlo o najvyšší počet pendlerov v rámci členských krajín EÚ.

S cieľom povzbudiť poľských pendlerov dochádzajúcich za prácou do Nemecka niektoré pohraničné regióny teraz ponúkajú denne 40 až 65 eur na zaplatenie stravy a hotelových izieb.

Premiér hľadá zlatú strednú cestu

Poľský premiér Mateusz Morawiecki tento týždeň uviedol, že je “ťažké vyriešiť (túto) dilemu”, pričom vysvetlil, že ostatní obyvatelia pohraničných obcí a miest vyjadrujú obavy z rizika, ktoré predstavuje vyššia miera infikovaných za hranicami.

“Pokúsim sa nájsť zlatú strednú cestu,” dodal Morawiecki s tým, že požiadal guvernérov, aby navrhli riešenia, ktoré by umožnili cezhraničné dochádzanie bez karantény, ale vyžadovali by dostatočnú izoláciu, aby sa ostatní obyvatelia cítili bezpečne.