Spoločnosť Zahraničné

Poľsko hlási opäť viac ako 5-tisíc nových potvrdených prípadov nákazy. Premiér Morawiecki je v karanténe

Zdroj: TASR / Martin Baumann

VARŠAVA – V Poľsku pribudlo za pondelok 5068 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 63 úmrtí. V troch prípadoch zosnulí predtým nemali žiadne závažné zdravotné problémy, informujú v utorok agentúra PAP a spravodajský portál TVN24.pl.

 

Najviac nových prípadov (898) opäť hlási Malopoľské vojvodstvo, kde sa nachádza i mesto Krakov.

Celkový počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie dosiahol v Poľsku 135.278. V spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo 3101 ľudí.

Z lôžok vyhradených v poľských nemocniciach pre chorých s diagnózou COVID-19 je ich obsadených 5669, čo je nárast o 407 lôžok. Na dýchacie prístroje je napojených 421 chorých.

V karanténe je v Poľsku aktuálne 212.446 ľudí, ďalších 33.533 osôb je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Od začiatku epidémie sa z nákazy koronavírusom nového typu vyliečilo 82.004 ľudí.

V Poľsku v sobotu vstúpili do platnosti prísnejšie pravidlá, ktoré zahŕňajú aj povinné nosenie rúšok na otvorených priestranstvách i vo vnútorných priestoroch. Poľský premiér Mateusz Morawiecki v pondelok povedal, že tieto obmedzenia sú potrebné, nemali by však viesť k zastaveniu ekonomiky.

Stretol sa s nakazenou osobou

Poľský premiér Mateusz Morawiecki nastúpil do povinnej karantény po tom, čo bol v piatok v kontakte s osobou pozitívne testovanou na nový druh koronavírusu. Morawiecki to oznámil vo videu zverejnenom na Facebooku, informovali agentúry AFP a DPA. “Zistil som, že som bol v kontakte s osobou pozitívne testovanou na COVID-19. Vzhľadom na to a v súlade s hygienickými predpismi idem do karantény,” povedal Morawiecki. “Som v kontakte s mojimi kolegami, vláda funguje normálne,” dodal. Nadchádzajúce zasadnutie kabinetu sa uskutoční prostredníctvom videokonferencie, čo sa v uplynulých mesiacoch stalo bežnou praxou.

Predseda poľskej vlády sa občanom krajiny na sociálnej sieti prihovoril s apelom, aby dodržiavali pravidlá zavedené na boj proti ochoreniu COVID-19 – umývali si ruky, dodržiavali odstup a nosili rúška.

Premiér však neuviedol, či sa bude môcť zúčastniť na tohtotýždňovom summite lídrov EÚ. Povinná domáca izolácia pre osoby bez symptómov choroby COVID-19 totiž trvá v Poľsku desať dní.