Politika Zahraničné

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz podal demisiu

Zdroj: pixabay.com

VARŠAVA – Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz podal vo štvrtok svoju demisiu do rúk premiéra Mateusza Morawieckeho. Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na vyhlásenie rezortu diplomacie.

 

Czaputowicz už v júli naznačil, že z funkcie možno odstúpi vzhľadom na to, že vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) avizovala, že po prezidentských voľbách zvažuje personálne zmeny vo vláde.

“Minister (Czaputowicz) už predtým povedal, že po prezidentských voľbách je čas na zmenu šéfa poľskej diplomacie a vyjadril presvedčenie, že jeho nástupca bude pokračovať v súčasnej línii a prispeje k ďalšiemu posilneniu postavenia Poľska na medzinárodnej scéne,” cituje PAP z vyhlásenia tlačového oddelenia ministerstva.

Šéfom poľskej diplomacie bol Czaputowicz od 9. januára 2018. Predtým pôsobil od 15. septembra 2017 vo funkcii námestníka ministra zahraničných vecí.

Czaputowicz rezignoval dva dni po tom, ako svoj odchod z funkcie oznámil poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski. Tento týždeň odstúpili aj námestníci ministrov zdravotníctva a digitalizácie.