Spoločnosť Zahraničné

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Zdroj: TASR / AP

VARŠAVA – Poľský premiér Mateusz Morawiecki podporil v utorok minulotýždňový súdny verdikt, ktorý výrazne sprísňuje legislatívu týkajúcu sa vykonávania interrupcií. Zároveň vyzval na ukončenie protestov proti verdiktu, ktoré v Poľsku prebiehajú už šiesty deň, informovala agentúra AFP.

 

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Verdikt v podstate znamená, že v prevažne katolíckom Poľsku budú interrupcie už takmer úplne zakázané.

Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v prípade, že tehotenstvo ohrozuje život či zdravie matky alebo je dôsledkom zakázaného konania, ako napríklad znásilnenia či incestu.

Kritici predmetného súdneho rozhodnutia tvrdia, že to ohrozí životy žien, ktoré budú nútené vynosiť i deti, ktoré nebudú mať šancu na prežitie. Voči rozhodnutiu Ústavného súdu sa nie je možné odvolať – účinnosť nadobudne, keď bude zverejnený v zbierke zákonov, pripomína AFP.

“Prejavy agresie, barbarstva a vandalizmu sú absolútne neprijateľné,” povedal novinárom na margo prebiehajúcich protestov predseda poľskej vlády Morawiecki. Varoval, že akékoľvek násilné protesty by mohli viesť k ďalšej “eskalácii” situácie.

Útoky na náboženské symboly a kostoly nebudú tolerované, zdôraznil premiér. Reagoval tak na akcie aktivistov, ktorí v nedeľu vo viacerých poľských mestách narušili priebeh omší vykrikovaním či sprejovaním protestných hesiel na steny kostolov. Protesty v kostoloch sa konali okrem hlavného mesta Varšavy aj v Katoviciach, Poznani či v Krakove.

Morawiecki vyzval na upokojenie situácie a dodal, že masové protesty môžu spôsobiť i ďalší nárast prípadov nákazy koronavírusom. V Poľsku pribudlo od pondelka rekordných 16.300 nových prípadov nákazy koronavírusom a 132 súvisiacich úmrtí.

Poľská legislatíva týkajúca sa interrupcií bola už aj doposiaľ jednou z najprísnejších v Európe, v dôsledku čoho mnohé Poľky za zákrokom cestujú do zahraničia. V Poľsku sa ročne vykoná menej než 2000 legálnych interrupcií, z ktorých väčšinu tvoria práve interrupcie z dôvodu poškodenia plodu. Organizácie na ochranu práv žien však odhadujú, že nelegálne alebo v zahraničí podstúpi ročne interrupcie až do 200.000 poľských žien.