Politika Zahraničné

Poľský prezident v Kyjeve odhalil sochu spoluzakladateľke hnutia Solidarita

Zdroj: TASR / AP

VARŠAVA – Poľský prezident Andrzej Duda v pondelok v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev slávnostne odhalil sochu zosnulej spoluzakladateľky odborového hnutia Solidarita Anny Walentynowiczovej.

 

Duda počas ceremónie uviedol, že prepustenie Walentynowiczovej zo zamestnania v roku 1980 viedlo k štrajkom v gdanských lodeniciach a následnému vzniku Solidarity, informuje tlačová agentúra PAP.

“Anna Walentynowiczová je skutočným symbolom hnutia Solidarita. Táto žena medzi všetkými mužmi, ktorí tam vtedy boli, predstavuje prvok prispievajúci k ženskému spôsobu uvažovania o Poľsku a poľských záležitostiach,” uviedol Duda.

Prezident ďalej povedal, že Walentynowiczová si zaslúži pamätníky nielen v Poľsku. Pripomenul, že aktivistka sa narodila na území, ktoré dnes patrí Ukrajine, a preto “možno povedať, že v sebe viaže veľkú hodnotu poľsko-ukrajinského priateľstva – nášho spolužitia”.

Anna Walentynowiczová sa narodila 15. augusta 1929 v meste Rivne na západe Ukrajiny. Zahynula 10. apríla 2010 pri leteckej havárii poľského vládneho špeciálu, ktorý smeroval z Varšavy do ruského mesta Smolensk.

Nešťastie si vyžiadalo životy všetkých 96 osôb na palube vrátane vtedajšieho poľského prezidenta Lecha Kaczynského a mnohých ďalších osobností poľského politického, vedeckého, spoločenského, cirkevného a vojenského života.