Politika Zahraničné

Poľský Sejm vyjadril dôveru novej vláde premiéra Mateusza Morawieckého

Premiér Mateusz Morawiecki Zdroj: Glob.sk I David Duducz

VARŠAVA – Sejm, dolná komora poľského parlamentu, vyjadrila v utorok dôveru novej vláde premiéra Mateusza Morawieckého, píše agentúra DPA.

 

Vznik novej vlády podporilo svojimi hlasmi 237 poslancov, proti sa vyjadrilo 214 a traja sa hlasovania vzdali. “Našim cieľom je urobiť Poľsko najlepším miestom pre život v Európe”, vyhlásil Morawiecki ešte pred hlasovaním.

Poľský prezident Andrzej Duda vymenoval vládu staronového premiéra Mateusza Morawieckého ešte v piatok.

Parlamentné voľby sa v Poľsku konali 13. októbra. Strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorej nominantom je Morawiecki, vo voľbách opäť zvíťazila. PiS sa postaví na čelo koaličnej vlády nazvanej Zjednotená pravica, súčasťou ktorej sú aj strana Porozumenie a strana Slobodní a solidárni.

Zloženie nového kabinetu, z veľkej časti podobné tomu predošlému, Morawiecki oznámil 8. novembra. Svoj post si okrem neho udržali vicepremiér Piotr Gliňski, ktorý je zároveň aj ministrom kultúry, i minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz.

Morawiecki pri tejto príležitosti povedal, že Poľsko bude pokračovať v reforme svojho súdnictva, ale pokúsi sa vziať do úvahy stanovisko Európskej únie.

Kľúčové európske záležitosti budú z ministerstva zahraničných vecí presunuté na úrad premiéra. Na túto oblasť bude dohliadať námestník poľského ministra zahraničných vecí Konrad Szymaňski.