Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Pomoc pre kiná je na ceste. Po zavedení nových opatrení je otázne, či to bude stačiť

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Audiovizuálny fond (AvF) ohlásil finančnú podporu pre kiná. Tá by sa im mala dostať už v októbri. Vyše 500-tisíc eur prerozdelia niekoľkým prevádzkovateľom kín na Slovensku. Peniaze poputujú z mimoriadnej pomoci pre nezávislú kultúru.

 

Audiovizuálny fond rozdelí 502 400 eur medzi 57 prevádzkovateľov kín. Tí podali žiadosť v mimoriadnej výzve 9/2020. ,,Rada fondu po uzávierke výzvy rozhodla o zvýšení podpory pre jednosálové kiná z 2 500 eur na 3 400 eur. Zvýšila tiež sumu pre každú kinosálu vo viacsálovom kine z 2 000 eur na 2 650 eur. Spolu tak fond pomôže 176 kinosálam, čo je takmer 80 percent zo všetkých štandardných kinosál po celom Slovensku,’’ uviedol Audiovizuálny fond. Výnimkou sú letná kiná a alternatívne priestory. 

Ako uvádza fond, poskytnuté finančné prostriedky môžu podporení prevádzkovatelia kín použiť najmä na zabezpečenie programu filmových predstavení s prioritným zameraním na uvádzanie slovenských alebo európskych audiovizuálnych diel, na prezentáciu a propagáciu svojho programu a na komunikáciu s publikom.

 

Kiná dostanú mimoriadnu podporu. Zdroj: pixabay.com

Dôvod na radosť?

Fond pristúpi k rozdávaniu dotácií hneď, ako začne od začiatku októbra uzatvárať zmluvy so žiadateľmi „Táto mimoriadna podpora má prevádzkovateľom kín nielen pomôcť prekonať ekonomické následky pandémie. Slúži aj na zabezpečenie pravidelnej prevádzky a fungovania kín a najmä na uvádzanie slovenských a európskych filmov,“ zdôraznila ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Audiovizuálny fond dostal z rezortu kultúry celkovo 700-tisíc eur. Keďže kiná dostanú 500-tisíc eur, zvyšných 200-tisíc využije fond inak. A to na zvýšenú podporu distribúcie, predovšetkým nových slovenských filmov v kinách.

Na jednej strane majú kiná dôvod na radosť, na ten druhej už však ani nie. V októbri ich totiž okrem mimoriadnej finančnej pomoci čakajú opäť horšie časy. Najskôr premiér Igor Matovič (OĽaNO) s hlavným hygienikom Jánom Mikasom oznámili zlú správu. Od 1. októbra chceli zakázať všetky kultúrne a spoločenské podujatia. O deň neskôr prišli však s inou verziou. Podujatia sa konať môžu, ale s obmedzeným počtom ľudí –  maximálne 50. A to nie je pre kiná žiadna výhra v lotérii, no aspoň ako taká útecha.

Najväčšie zostávajú otvorené

Vo svojej prevádzke tak veľké multiplexy pokračujú. Spoločnosť Cinema City láka svojich divákov na mnohé filmové trháky aj naďalej. ,,Nové reštrikcie sme pripravení prijať a zaviesť ich do prevádzky,” uviedla pre Glob.sk z PR agentúry DIVINO, ktorá zastupuje sieť Cinema City Martina Kosturková.

Rovnako kiná Cinemax sú otvorené. ,,Aj napriek aktuálnej situácii si môžete vychutnať maximálny filmový zážitok v pohodlí vášho obľúbeného kina, v ktorom robíme maximum pre vaše aj naše bezpečie,” zdôraznila spoločnosť. Dodala, že opatrenia Úradu verejného zdravotníctva akceptujú a preto v priestoroch kín je tiež zakázaná konzumácia akéhokoľvek občerstvenia. Návštevníkov upozornili aj na nosenie rúšok.

 

Návštevníci budú musieť na nejaký čas zase zabudnúť na kiná. Zdroj: pixabay.com

Extra peniaze pre umelcov

Peniaze pre audioviziálny fond sú len časťou z mimoriadnej 11-miliónovej pomoci ministerstva kultúry, ktoré vyrokovalo s rezortom financií pre nezávislú kultúru. Prioritne je to pomoc určená ľuďom, ktorí “prepadli cez sito” napríklad kvôli súbehu činností. Pôjde o štipendiá, granty a projekty smerované do nadchádzajúcich mesiacov. „Sú to mimoriadne – extra peniaze mimo rozpočtu rezortu kultúry. Ide o mimoriadnu pomoc pre nezávislú kultúru, špeciálne pre tých, ktorí prepadli cez sito doterajšej pomoci štátu,” povedala Milanová.

Najväčší balík pomoci – 9,5 milióna eur bude mať na starosti Fond na podporu umenia (FPU). Ten prerozdelí financie v rámci svojej mimoriadnej výzvy, premietnutej do 14 podprogramov. Výzvu ohlásil 18. septembra, možnosť podať žiadosť je do 8. októbra. Podpora je určená pre výkonných umelcov v jednotlivých oblastiach, ale aj tých, ktorí sa venujú organizovaniu kultúrnych podujatí a ich propagácii. ,,Štipendiá nebudú určené len na tvorbu, ale rozšírili sme to aj interpretačné výkony, naštudovanie diel a realizáciu častí diela, ako napríklad zvukový dizajn či svetelný dizajn,” uviedol šéf fondu Jozef Kovalčik. FPU tak môže podporiť viacerých žiadateľov, ktorých činnosť sa týka jedného diela. ,,Nájde sa tam oveľa väčšia skupina, ako si mnohí možno myslia. Naozaj prosím, aby si výzvu pozreli aj tí, ktorí možno neveria, že sa tam nájdu ako oprávnení žiadatelia” doplnila Milanová.

Zvyšných pol milióna eur v rámci pomoci použije v rámci svojej podpornej činnosti Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

 

Umelci môžu požiadať o finančnú pomoc. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: