Spoločnosť Zahraničné

Pompeo kritizoval sterilizácie ujgurských žien v Číne

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON- Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyzval v pondelok Čínu, aby ukončila praktiky sterilizácie ujgurských žien po tom, čo bol zverejnený nový výskum, z ktorého vyplýva, že Peking sa zjavne usiluje o ovplyvňovanie populácie tejto moslimskej menšiny. Informovali o tom agentúra AFP.

 

“Vyzývame čínsku komunistickú stranu, aby okamžite ukončila tieto hrozné praktiky a všetky krajiny vyzývame, aby sa pridali k Spojeným štátom a žiadali ukončenie tohto dehumanizujúceho zneužívania,” vyhlásil Pompeo.

Výsledky výskumu antropológa Adriana Zenza vzbudili medzinárodný ohlas a spustili výzvy smerom k Organizácii Spojených národov, aby proti násilným reprodukčným praktikám čínskej vlády zakročila. Čína však obvinenia analyzované v správe z výskumu odmieta ako “nepodložené”, píše a spravodajská stanica BBC.

Zenz vychádzal z oficiálnych regionálnych dát a dokumentov, ako aj z rozhovorov so ženami patriacimi k menšine Ujgurov v provincii Sin-ťiang. Ako napísal, ujgurským ženám hrozí, že ak odmietnu ukončiť tehotenstvo, ktoré prekračuje stanovené limity na povolený počet detí, umiestnia ich do internačných táborov.

“Je pravdepodobné, že predstavitelia v Sin-ťiangu sa podieľajú na masovej sterilizácii žien, ktoré už majú tri a viac detí,” uvádza sa v správe. Podľa autora výskumu ide zo strany Pekingu a demografickú genocídu a tieto praktiky, ako tvrdí, spĺňajú kritériá vymedzená v Dohovore o predchádzaní a trestaní zločinu genocídy.

Z analyzovaných dát vyplýva, že prirodzený populačný rast v provincii Sin-ťiang sa v posledných rokoch výrazne znížil. V rokoch 2015-2018 klesol v dvoch najväčších ujgurských prefektúrach o 84 percent. “Takýto pokles je bezprecedentný,” povedal Zenz pre agentúru AP s tým, že ide o súčasť širšej kampane zameranej na zotročenie Ujgurov.

Podľa odhadov OSN sa v internačných táboroch v Číne v súčasnosti nachádza približne milión Ujgurov a príslušníkov ďalších turkotatárskych menšín. Osoby, ktoré tieto tábory zažili, vydávajú svedectvá o mučení, podvýžive a bití väzňov.