Zahraničné

Pompeo vyjadril nádej, že rozhovory s KĽDR budú pokračovať

WASHINGTON – Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo pevne verí, že rokovania o denuklearizácii Severnej Kórey budú aj naďalej pokračovať. Reagoval tak na predošlé vyjadrenia Pchongjangu, ktorý zvažuje prerušenie diplomatických rozhovoroch. Informovala o tom juhokórejská agentúra Jonhap.

“Sme plní nádeje, že budeme môcť v rozhovoroch (so Severnou Kóreou) pokračovať,” povedal novinárom Pompeo. Dodal, že Spojené štáty očakávajú, že severokórejský vodca Kim Čong-un dodrží svoj záväzok voči Trumpovi a zachová moratórium na raketové a jadrové skúšky.

Námestníčka ministra zahraničných vecí KĽDR Čche Son-hui totiž na piatkovom stretnutí diplomatov a zástupcov zahraničných médií v Pchjongjangu poznamenala, že USA na nedávnom summite lídrov oboch krajín premrhali jedinečnú príležitosť.

Povedala, že Severná Kórea je hlboko sklamaná tým, že sa obe strany na summite Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa koncom februára v Hanoji na ničom nedohodli.

Pchjongjang podľa nej nemá v úmysle robiť ústupky ani pokračovať v rozhovoroch, pokiaľ Spojené štáty nezmenia svoje “politické kalkulácie” a nepodniknú opatrenia, ktoré budú úmerné ku krokom KĽDR, ako je 15-mesačné moratórium na odpaľovanie rakiet a nukleárne testy.

Druhý summit Trump-Kim, ktorý sa konal 27. a 28. februára vo vietnamskej metropole Hanoj, sa skončil predčasne. Americký prezident podľa vlastných slov rokovania opustil vo chvíli, keď severokórejský vodca údajne žiadal úplné zrušenie amerických sankcií uvalených na KĽDR.