Ponížil seriál IVETA ľudí z Trebišova? Mediálna rada ROZHODLA o ich sťažnosti

TREBIŠOV/BRATISLAVA – Slovenský seriál Iveta, ktorý vysielala TV JOJ, zožal veľký úspech. Aj napriek tomu sa našli ľudia, podľa ktorých urazil a ponížil obyvateľov mesta Trebišov, v ktorom sa dej odohrával. Ako informuje denník Korzár, Rada pre mediálne služby rozhodla, či bol podnet opodstatnený. 

 

Primátor mesta Trebišov Marek Čižmár po odvysielaní prvých epizód napísal otvorený list, ktorý adresoval televízii JOJ. Kritizoval v ňom seriál, konkrétne vulgarizmy, zámerné prekresľovanie reality až dehonestáciu niektorých skupín obyvateľstva. „Znehodnotiť prácu a život mnohých tu žijúcich obyvateľov a ich predkov svojským podaním seriálu (predovšetkým prezentáciou obyvateľov a prostredia, v ktorom žijú) hraničí s ich hanobením a vytvára veľmi negatívny obraz, čo je v dnešnej dobe krajne neprípustné,“ napísal v liste.

Približne dva mesiace po podaní podnetu rozhodla aj Rada pre mediálne služby, ktorá nevidí žiadny problém s televíznym projektom.

Seriál Iveta nikoho neurazil ani neponížil

„Rada pre mediálne služby uznala za neopodstatnené podnety na preverenie odvysielaného obsahu týkajúce sa 1. a 2. epizódy seriálu Iveta odvysielanej dňa 8. 1. 2023 na programovej službe JOJ, v ktorej podľa podávateľa podnetu došlo k ponižovaniu, degradovaniu, urážaniu, a teda hanobeniu obyvateľov mesta Trebišov,“ uvádza RPMS na svojej stránke. Podľa jej slov nedošlo ich odvysielaním k porušeniu zákona o mediálnych službách.

iveta serial

Seriál Iveta. ZDROJ: Facebook/Televízia JOJ

Podľa slov predsedníčky senátu seriál Iveta neporušil žiadnu zákonnú povinnosť. Narážky na Rómov označili ako prejav láskavého humoru alebo ako implicitnú kritiku predsudkov a pokrytectva. Všeobecné stereotypy zo seriálu sa môžu totiž uplatniť pre akékoľvek menšie mesto na Slovensku. Z postáv seriálu naopak cítiť silný lokálpatriotizmus a hrdosť na svoj pôvod.

Viac o téme: Rada pre mediálne služby, seriál Iveta, Trebišov, zákon o mediálnych službách

Súvisiace články