Spoločnosť Zahraničné

Populácia Afroameričanov je výrazne viac zasiahnutá ochorením COVID-19

Ilustračná foto: pixabay

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump na základe údajov o koronavírusovej pandémii v USA uviedol, že ochorenie COVID-19 zasahuje výraznejšie Afroameričanov. V stredu o tom informovala agentúra AP. Dodal, že jeho administratíva sa snaží riešiť to, čo nazval “obrovskou výzvou”.

 

Hoci podľa agentúry AFP nie sú k dispozícii celonárodné údaje o ochorení COVID-19 podľa jednotlivých rás, v niektorých štátoch je evidentné prevažné zastúpenie Afroameričanov postihnutých súčasnou pandémiou.

Šesťdesiatosem percent úmrtí na koronavírus v Chicagu bolo medzi černochmi; títo však tvoria len 30 percent z celkovej populácie mesta.

“Tieto čísla vyrážajú dych,” uviedla starostka Lori Lightfoot na brífingu venovanom koronavírusu. “Je to výzva pre všetkých nás,” dodala.

Tento trend je viditeľný aj v štátoch Severná Karolína, Louisiana, Michigan, Wisconsin, a aj v hlavnom meste Washington.

Americký expert na infekčné ochorenia Anthony Fauci počas denného brífingu v Bielom dome uviedol, že lekárska komunita už dlhšiu dobu vie, že choroby ako cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita či astma postihujú menšinové populácie, najmä Afroameričanov.

Ako ďalej informoval, koronavírus tvrdo zasahuje ľudí s uvedenými ochoreniami. Títo ľudia často vyžadujú intubáciu, intenzívnu starostlivosť a častokrát na ochorenie COVID-19 aj umierajú.

Okrem toho, že medzi černochmi sa výrazne častejšie vyskytujú ochorenia vyplývajúce zo slabšieho sociálneho postavenia, odborníci tvrdia, že musia čeliť diskriminácii v zdravotnej starostlivosti a je u nich pravdepodobnejšie, že svoju prácu nemôžu vykonávať z domu a tým pádom sa môžu ľahšie nakaziť.