Politika Zahraničné

Popularita talianskeho premiéra Conteho počas koronakrízy stúpa

Taliansky premiér Giuseppe Conte - Zdroj: SITA/Roberto Monaldo/LaPresse via AP

RÍM – Hoci talianska vláda musela pre koronavírusovú krízu prijať nepopulárne opatrenia, obľúbenosť jej predsedu Giuseppeho Conteho vďaka efektívnemu krízovému riadeniu stúpa. Vyplýva to z prieskumu inštitútu Ipsos, podľa ktorého sa popularita nestraníckeho premiéra zvýšila na 66 percent.

Koncom marca dosahovala ešte 61 percent, informovala v sobotu agentúra APA. Conte (55) je na základe výsledkov tohto prieskumu zďaleka najpopulárnejší politik v Taliansku. S výrazným odstupom nasleduje pravicová politička Giorgia Meloniová, ktorú podporilo 34 percent respondentov. Tretie miesto obsadil šéf Ligy Severu Matteo Salvini s 31 percentami, za ktorým skončil minister zahraničných vecí Luigi Di Maio z Hnutia piatich hviezd s 29 percentami.

Salviniho opozičná Liga Severu je s podporou 25,4 percenta najsilnejšou v krajine, ukázal prieskum Ipsos. Jej popularita však zreteľne klesla oproti minulému roku, keď sa stabilne pohybovala nad 30 percentami. Druhou najsilnejšou je Demokratická strana (PD) s 21,2 percenta, nasledovaná Hnutím piatich hviezd (M5S) s 18,7 percenta. PD a M5S podporujú vládu premiéra Conteho.