Domáce GPlus Spoločnosť Top

Poradíme vám pred cestou do Chorvátska. Nezabúdajte, že ceny na pultoch sa od našich líšia

Chorvátsko je stále vyhľadávanou destináciou. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Slnečné lúče doslova lákajú zbaliť kufre a odcestovať k moru. Mnohí stavia na istotu a všetko nechajú na cestovnú kanceláriu. Tá sa o nich postará. Iní si zase nevedia vynachváliť cestovanie na vlastnú päsť. Dopredu si zabezpečia iba bývanie a nákupy potravín či varenie riešia vo svojej réžii. V tomto prípade je dôležité myslieť na to, aké ceny môžeme v destináciách očakávať. Pozrite sa tiež, na čo si treba dať pozor, ak cestujete do azda najobľúbenejšej destinácie Slovákov – do Chorvátska.

 

Od tej doby, čo sú v Chorvátsku podobné supermarkety ako u nás, dajú sa aj potraviny nakúpiť na mieste za podobné ceny ako doma. Ceny potravín v Chorvátsku sú v priemere len o necelé 4% vyššie ako v našej ekonomike. ,,V Chorvátsku si za chlieb a pečivo priplatíme o takmer 18 % viac ako u nás, no na druhej strane ryby, ovocie a zelenina sú v priemere lacnejšie ako na pultoch v našich obchodoch,‘‘ uviedla analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská .

Naopak pre Slovákov je v prípade potravín najdrahšie Taliansko. Tam sú ceny o vyše 22% drahšie ako u nás. Najviac nás prekvapia rozdiely v prípade mäsa. Viac peňazí zaplatíme aj za chlieb a pečivo. V Grécku nakúpime potraviny za ceny o viac ako 13% vyššie ako doma. Z nášho rozpočtu poputuje viac financií aj za chlieb, pečivo, mlieko, syry, či vajcia. ,,A naopak, v prípade všetkých našich susedov nás nákup potravín na dovolenke vyjde na menej ako doma. V Maďarsku a v Českej republike zaplatíme za potraviny v priemere o desatinu menej a v Poľsku dokonca až o – 26,5 % menej ako doma. O – 19 % sú lacnejšie potraviny aj v Bulharsku,‘‘ dodala Sadovská.

Na cestu stačí auto

Väčšina Slovákov cestuje na vlastnú päsť do Chorvátska. ,,Prakticky celé pobrežie je súborom obľúbených dovolenkových rezortov. Od Istrie, ktorá turistov láka svojou dostupnosťou (zo západného Slovenska sa dá dosiahnuť za šesť hodín pohodlnej jazdy), až po Makarskú riviéru slávnu svojimi plážami a horúcim počasím, na ktoré sa dá spoľahnúť aj v septembri. Zabudnúť nemôžeme ani na obľúbené chorvátske ostrovy, ako Krk, Ráb, Hvar, Korčula, Brač a mnohé ďalšie s nezameniteľnou atmosférou,” napísal pre Glob.sk portál adrialin.sk.

Dôležitá je hlavne príprava na cestu. ,,Aj keď už na túto cestu po EÚ nie je treba nič než auto bez technických problémov a najlepšie aj s dobrým poistením, ktoré sa postará o všetko i v prípade nejakého problému na ceste. Potom si stačí najlepšie vopred zaistiť ubytovanie a vyraziť na cestu,‘‘ vysvetlil pre Glob.sk z portálu hrvatska.sk Boris Debeljak.

Počas cesty je dôležité sa vyvarovať hlavným časovým termínom (sobota), aby sa dalo vyhnúť dopravným kolónam a čakaniu na hraniciach. ,,Taktiež určite odporúčame cestu cez noc. Tak, aby sa na hranice dorazilo v noci alebo skoro ráno,‘‘ pripomenul Debeljak. Pred predpokladanými miestami výskytu dlhých kolón áut je potrebné doplniť pohonné hmoty, zabezpečiť si dostatok stravy a tekutín na pitie. ,,Pri cestovaní do Chorvátska môže turistom výrazne pomôcť mobilná aplikácia „HAK“, ktorú prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii môžete nájsť informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie,” napísal pre Glob.sk portál adrialin.sk.

Zoznam potrebných dokladov:

  • Občiansky preukaz alebo pas
  • Vodičský preukaz
  • Technický preukaz od motorového vozidla
  • Diaľničné nálepky v Rakúsku a na Slovensku
  • Nálepky emisnej kontroly a STK
  • Doklad o poistení vozidla, tzv. zelená karta
  • Overené prehlásenie o požičaní vozidla v angličtine, ak vodič nie je majiteľom vozidla (polícia ho môže požadovať, aj keď to zvyčajne nerobí)
  • Cestovné poistenie

 

Pred cestou je dobré si skontrolovať auto. Zdroj: pixabay.com

Zabudnuté plavky

Pred samotnou cestou, okrem ubytovania a kontroly auta, nie je dôležitá extra veľká príprava. Všetko sa dá zaobstarať na mieste. Keď si zabudnete plavky a nafukovací matrac, kúpite ich pri troche zjednávania hneď pri pláži za prijateľnú cenu. Podľa Debeljaka nie je potreba si brať so sebou skoro nič.

Preto odporúča venovať najväčší čas výberu ubytovania a v dostatočnom predstihu ho zarezervovať, prípadne zaplatiť zálohu. Aby mal hosť, ale aj majiteľ objektu istotu. ,,Kvalitné ubytovanie vždy nájde svojho hosťa, celé domy a vily pre viac osôb sa prenajímajú veľmi dobre. Iba staršie apartmány bez pridaných služieb, ktoré nemajú šancu sa presadiť v tejto konkurencii, musia zlacňovať a časom buď zaniknú, alebo zvýšia svoju kvalitu,‘‘ informoval Debeljak.

Dokonca mnohé apartmány lákajú na zľavy. Dôvodom je veľká kapacita súkromného ubytovania. Počet lôžok v nich sa za posedné tri roky zvýšil o 30%. V tomto segmente je vidieť, že ponuka lôžok prekračuje dopyt. ,,Problémom je tiež nedostatok pracovných síl v službách. Je ťažké zohnať upratovačky, barmanov, kuchárov a ďalších pomocných pracovníkov, čo zvyšuje ich cenu,‘‘ povedal z portálu hrvatska.sk Boris Debeljak. Aj to je dôvod, prečo môžu mať niektoré reštaurácie o trochu vyššie ceny. Napriek zvýšeným cenám, Chorvátsko túto sezónu zaznamenáva viac turistov než minulý rok (+6%).

 

Kvalitné ubytovanie v Chorvátsku vždy nájde svojho hosťa. Zdroj: pixabay.com

Desatoro individuálneho cestovateľa

Ministerstvo zahraničných vecí vo všeobecnosti uvádza niekoľko rád pre individuálnych cestovateľov.

  1. Preveriť cestovné odporúčania ministerstva pre všetky navštívené krajiny. Identifikovať na základe cestovného odporúčania, či ohrozenie je platné na celú krajinu alebo jej časti.
  2. Registrovať svoj pobyt na web stránke ministerstva pre každú navštívenú krajinu.
  3. Skontrolovať vízovú povinnosť pre všetky navštívené krajiny.
  4. Skontrolovať povinné očkovanie pre každú navštívenú krajinu a v prípade potreby si zabezpečiť očkovanie aj s náležitým úradným potvrdením.
  5. Obstarať si fotokópiu pasu – strany s fotografiou a strán s nalepenými vízami – aplikácia svetobežka MZVEZ SR.
  6. Kompatibilita a konvertibilita platobnej karty v krajinách pobytu. Ak kompatibilita nie je, je vhodné mať dostatočné množstvo finančných prostriedkov v rezerve.
  7. Necestovať  v prípade príznakov zhoršeného zdravotného stavu. Zmena prostredia umocňuje priebeh ochorenia.
  8. Poistenie – poistenie bežného pobytu v zahraničí. V prípade praktizovania extrémnych aktivít zvoliť si poistenie zahŕňajúce typ aktivity, ktorú plánuje cestovateľ absolvovať.
  9. Udržovať priebežný kontakt s rodinnými príslušníkmi alebo známymi.
  10. Vždy čerpať informácie o bezpečnosti z overených zdrojov.

 

Chorvátsko stále zostáva obľúbenou destináciou. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Lepšia voľba?

Aj keď sa stalo cestovanie na vlastnú päsť akousi módou, vo všeobecnosti je dovolenka cez cestovku bezpečnejšia. ,,Okrem toho, že má klient všetko zabezpečené a nemusí sa o nič starať (dopravu, transfer z letiska ak treba, asistenciu delegáta na mieste pobytu) a čo je najdôležitejšie, že keď sa niečo stane, má klient istotu, že mu niekto s problémom pomôže. Nie všetci klienti vedia cudzí jazyk, aby sa v danej krajine vedeli pohodlne dohovoriť, aj keď vedia cudzí jazyk, nepoznajú pomery, nevedia napr. ktorá klinika ošetruje cudzincov a podobne,‘‘ zdôraznila pre Glob.sk Jana Varinská zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr.

 

Galéria
Slováci radi cestujú na vlastnú päsť. Zdroj: pixabay.com
Dôležité kontakty. Zdroj: adrialin.sk
Začína sa dovolenková sezóna a cestovanie nemá žiadne obmedzenia. ZDROJ: archív zoznam.sk
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: TASR / Michal Svítok
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Iní zase vyhľadávajú all inclusive pobyty. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next