Regióny Bratislava Top

Poriadne bizarný podvod! V hlavnej úlohe predsedníčka Európskej komisia Ursula von der Leyenová

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / AP Photo/Paul Sakuma, Facebook / Hoaxy a podvody - Polícia SR

BRATISLAVA – Podvodníci sú nápadití a vymýšľajú najrôznejšie spôsoby toho, ako oklamať ľudí. Niektoré z nich sú skutočne bizarné. Pre získanie osobných informácií od dôverčivých ľudí neváhajú požiť ani mená známych osobností či verejných inštitúcií, aby vyzerali čo najdôveryhodnejšie. Tentokrát zneužili meno predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej.

 

Podvodníci sa neštítia naozaj pred ničím. Tentokrát zneužili meno známej političky a od roku 2019 aj predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Ponúkajú totiž až 2 000 000 eur ako kompenzáciu. V e-maily sa konkrétne píše: “Dovoľujeme si Vás informovať, že ste boli vybraný na peňažnú kompenzáciu vo výške 2 000 000, 00 eur (dva milióny EUR) od Rady Európskej únie pre odškodnenie (EÚ) z dôvodu katastrofy covid19 prostredníctvom Európskej únie EÚ.”

Správa taktiež príjemcov vyzýva, aby pre viac podrobností odpísali na priložený e-mail a zaslali podrobné informácie. Konkrétne mali uviesť ich meno, adresu, telefónne číslo, faxové číslo, okupáciu, vek štátnu príslušnosť a taktiež kópie svojich dokladov, a to ako vodičského preukazu, tak aj pasu alebo občianskeho preukazu.

Pod celou správou je pritom podpísaná predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá je však označená za predsedu Európskej únie. Celý e-mail je okrem toho taktiež napísaný v Slovenskom jazyku.

Podvodný e-mail sľubuje rozprávkovú sumu.
Podvodný e-mail sľubuje rozprávkovú sumu. Zdroj: Facebook/Hoaxy a podvody – Polícia SR

Podvodná praktika nenechala chladných ani policajtov, ktorí upozorňujú, že ide o “podvodný mail, ktorý zneužíva Ursulu von der Leyenovú. Samozrejme ide o podvod ako vždy, keď Vám ktokoľvek sľubuje milióny za nič.” Poznamenali muži zákona na sociálnej sieti. Na skutočne bizarný podvod zaregovalo aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ktorý poznamenali, “nenechajte sa nachytať! Od našej šéfky Ursuly von der Leyenovej nedostanete 2 000 000 EUR vďaka pochybnému emailu.”