Zahraničné Spoločnosť Politika

Porošenko žiada Rusko, aby okamžite vydalo ukrajinských námorníkov a lode

Kerčský prieliv (TASR/AP)

KYJEV/MOSKVA Predstavitelia ruského vedenia sa zhodujú v tom, že nedeľný incident v Azovskom mori bol zo strany Ukrajiny provokáciou.

Rusko tvrdí, že tri lode ukrajinského námorníctva v nedeľu narušili ruskú morskú hranicu a následne nereagovali na upozornenia sprevádzajúcich ruských lodí. Pohraničná stráž a ruská Čiernomorská flotila boli tak nútené zastaviť ich plavbu aj s použitím zbraní.

Tieto udalosti z Kerčského prielivu sú “veľmi nebezpečnou provokáciou, ktorá si vyžaduje seriózne prešetrenie,” uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Za “jednoznačnú provokáciu” označil incident v Azovskom mori aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, informovala v pondelok agentúra RIA Novosti.

Podľa Lavrova Ukrajina svojím konaním porušila nielen kľúčové ustanovenia medzinárodného morského práva, ale aj univerzálne právne dokumenty vrátane Charty OSN, Dohovoru o morskom práve z roku 1982 a ďalších medzinárodných právnych nástrojov, ktoré vyžadujú, aby všetky štáty rešpektovali zvrchovanosť iného štátu.

Išlo o naplánovaný presun

Velenie ukrajinskej armády informovalo, že do incidentu s ruskými loďami prerástol vopred naplánovaný presun ukrajinských lodí z prístavu Odesa do prístavu Mariupol, ktorý sa začal 23. novembra.

Plavbu ukrajinských lodí cez víkend zastavila informácia o zatvorení plavebnej zóny v Kerčskom prielive, ktorú však medzinárodné inštitúcie nepotvrdili. Ukrajinské plavidlá preto pokračovali v plavbe aj v nedeľu.

O uzavretí plavebnej zóny boli ukrajinské plavidlá i medzinárodné úrady informované až v nedeľu popoludní. Ukrajina pritom tvrdí, že táto informácia sa nezakladala na pravde, pretože popod most cez Kerčský prieliv v danom čase preplávalo niekoľko ruských lodí.

Napriek tomu ukrajinské velenie v nedeľu popoludní rozhodlo o návrate ukrajinských plavidiel do Odesy.

V čase, keď tieto lode menili kurz, však posádky hliadkujúcich ruských plavidiel spustili paľbu, tvrdí ukrajinská strana.

Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne ťažký. Agentúra RIA Novosti hovorí o troch, ktorým bola poskytnutá lekárska pomoc.

Ukrajina žiada vydanie lodí aj námorníkov

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok vyzval Rusko, aby zadržiavaných ukrajinských námorníkov i lode okamžite vydalo. Vyzval tiež na zníženie napätia v kríze v oblasti Krymského polostrova.

Podľa agentúry Interfax niekoľkých ranených ukrajinských námorníkov previezli z krymského mesta Kerč do Moskvy. Uviedol to predstaviteľ ukrajinského prezidenta v Krymskej republike Boris Babin. Podľa jeho informácií zranených námorníkov operovali.

Ruská splnomocnenkyňa pre ľudské práva Taťjana Moskaľkovová však medzičasom uviedla, že posádky všetkých troch lodí vypočúvajú ruskí vyšetrovatelia v Kerči. Zranených námorníkov podľa nej hospitalizovali v miestnej nemocnici.

Ukrajinský parlament sa v priebehu pondelka zíde na zasadnutí, na ktorom bude prerokúvať prezidentov návrh na vyhlásenie stanného práva.

Mnohé štáty vyzvali deeskaláciu

Mnohé štáty sveta vyjadrili v pondelok veľké znepokojenie a vyzvali na deeskaláciu v súvislosti s nedeľným incidentom v Azovskom mori, kde ruské hliadkovacie lode s použitím streľby zadržali tri ukrajinské lode a ich posádky.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok označil ruskú blokádu Kerčského prielivu do Azovského mora za neprijateľnú a vyzval obe strany – Rusko i Ukrajinu – na zníženie napätia v ich vzťahoch.

Námestník nemeckého ministerstva zahraničných vecí Michael Roth v rozhovore pre nemecký rozhlas označil situáciu, ktorá cez víkend vznikla, za veľmi nebezpečnú. “Ďalšia eskalácia vo vzťahoch medzi Ruskom a Ukrajinou je to posledné, čo potrebujeme,” zdôraznil.

Roth uviedol, že nemá podrobné informácie o incidente, ale podľa neho “je jasné, že Rusko v súlade s medzinárodným právom musí Ukrajine umožniť slobodný prístup do ukrajinských prístavov v Azovskom mori”. Dodal, že obe strany musia teraz znížiť napätie vo svojich vzťahoch a zabrániť “špirále násilia”, ktorá by mohla mať “strašné dôsledky”.

Stanovisko slovenského ministerstva zahraničia

Slovensko vyzýva Ruskú federáciu, aby v súlade s medzinárodným právom umožnila voľný prístup k ukrajinským prístavom na pobreží Azovského mora.

Vo svojom stanovisku v súvislosti s ruským zajatím troch ukrajinských lodí v Azovskom mori to uvádza Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Obe strany zároveň vyzvalo k rozvahe s cieľom vyhnúť sa ďalšiemu vyhroteniu napätia.

“Kroky vedúce k eskalácii napätia na anektovanom Kryme v Azovskom a Čiernom mori porušujú zvrchovanosť Ukrajiny a podrývajú bezpečnosť a stabilitu v širšom regióne,” napísal rezort diplomacie s tým, že Slovensko suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach plne podporuje. Zopakoval tiež, že upokojenie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou je jednou z priorít slovenského predsedníctva v OBSE.

Porošenko hovoril so šéfom NATO

O víkendových udalostiach Porošenko hovoril už aj s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Agentúra DPA uviedla, že Stoltenberg v telefonickom rozhovore s Porošenkom vyjadril v mene NATO plnú podporu pre územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny vrátane jej práva na plavbu vo svojich teritoriálnych vodách.

NATO, podobne ako aj EÚ, vyzvali obe strany konfliktu na zdržanlivosť už v nedeľu večer. DPA dodala, že v pondelok sa v Bruseli uskutoční schôdzka veľvyslancov členských krajín NATO s ich ukrajinským náprotivkom.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v pondelok na svojom mimoriadnom zasadnutí posúdi situáciu v súvislosti s konfliktom v Azovskom mori. Na svojom twitterovom konte o tom informovalo ukrajinské zastúpenie pri Stále rade OBSE vo Viedni.