Spoločnosť Politika Zahraničné Top

Porucha motora aj prehryznutý kábel. Lietadlá nemeckej vládnej letky majú často problémy

Lietadlo Airbus A400M zradilo nemeckú ministerku obrany. (ilustračné foto TASR/AP)

BRATISLAVA – Angela Merkelová mala vo štvrtok večer odcestovať na samit G20 do argentínskej metropoly Buenos Aires. Let vládneho špeciálu sa však zdramatizoval kvôli mimoriadne závažnej poruche. Stroj sa musel otočiť a núdzovo pristáť na letisku Kolín/Bonn. Nie je to však ani zďaleka prvá porucha, ktorú nemecké vládne lietadlo malo. História letky Lufwaffe je spojená s pomerne dlhým zoznamom incidentov.

Úlohou každej vládnej letky je bezpečne a načas dopraviť vrcholných predstaviteľov štátu na dôležité zahraničné rokovania. Stroje sú špeciálne vybavené. V podstate spĺňajú úlohu “lietajúcej kancelárie”.

Lietadlá určené na prepravu vysokých predstaviteľov štátu sú vybavené aj protiraketovým systémom, konferenčnými priestormi zabezpečenými pred odpočúvaním, ale aj spálňou a kúpeľňou pre premiérku, prezidenta alebo ministra.

Žiaľ na nemeckých vládnych lietadlách sa opakovane objavujú poruchy. Podobne to bolo aj v prípade Airbusu A380-300, ktorý nesie meno významného nemeckého politika a prvého povojnového premiéra “západného Nemecka” Konrada Adenauera. Práve ten mal Merkelovú odviezť na samit v Buenos Aires. Kvôli poruche a oneskorenému odletu zmeškala nemecká kancelárka väčšiu časť samitu štátov G20. V argentínskej metropole sa mala dokonca stretnúť aj s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Aké incidenty boli v minulosti spojené s vládnou letkou?

Máj 2006

Stroj vtedajšieho ministra zahraničia a terajšieho prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera mal počas letu na samit EÚ so štátmi latinskej Ameriky poruchu. Piloti zaznamenali náhly pokles tlaku v kabíne. Po rýchlom klesaní nakoniec núdzovo pristáli vo Viedni.

Október 2015

Airbus A340 “Konrad Adenauer” už raz nemeckú kancelárku Merkelovú zradil. Mala vtedy letieť aj s piatimi ministrami do Indie. Do Naí Dillí sa musela napokon prepraviť lietadlom A310, ktorý za normálnych okolností preváža vojakov. Musela tak oželieť luxus vládneho stroja.

2.jún 2016

Vtedajší minister vnútra a športu Thomas de Maizère chcel letieť do Francúzska na futbalový zápas Európskeho šampionátu medzi Nemeckom a Talianskom. Airbus A319 však zostal na zemi a tak sa minister na zápas nedostal.

December 2016

Lietadlo ministerky vnútra Ursuly von der Leyen muselo na ceste do afrického Mali prerušiť let. Airbusu A340 z vládnej letky zlyhal počítač. Spolu so svojou 42-člennou delegáciou musela prenocovať v nigeríjskej Abuji, zarezervovať si charterový let a zmeniť program.

Airbus A340 patriaci vládnej letke nemeckej Luftwaffe. (wikipedia)

Február 2017

Tá istá ministerka sa chcela v Litve prezentovať úplne novým transportným lietadlom Airbus A400. Stroj však zostal uzemnený na letisku v litovskom meste Kaunas pre poruchu motora. Ursula von der Leyen sa tak z Litvy musela vrátiť iným lietadlom.

2.marec 2017

Porucha vyhrievania okna v kokpite A340 “Theodor Heuss”:  Nemecká kancelárka Angela Merkelová musela odložiť odlet do Egypta o niekoľko hodín.

29. jún 2018

Ďalší problém s lietadlom A340 “Konrad Adenauer”: Stroj mal poruchu hydraulického systému. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier musel na cestu do bieloruského Minska použiť iný stroj.

14. október 2018

Na indonézskom Bali prehrýzol potkan dôležitý kábel Airbusu A340 “Konrad Adenauer”. Vicekancelár Olaf Scholz letel domov bežnou linkou. Vládny špeciál nebol niekoľko dní schopný letu.