Politika Domáce

Poslanci boli v predvolebnom roku aktívnejší, počas roka 2019 schválili 166 zákonov

Ilustračné foto - Zdroj: TASR –- Jakub Kotian

BRATISLAVA – V roku 2019 poslanci Národnej rady SR schválili 166 noviel alebo zákonov, čo je o 47 viac ako v roku 2018. Vyplýva to z informácií na stránke parlamentu v prehľadoch schválených zákonov. Konalo sa 14 riadnych parlamentných schôdzí, jedna slávnostná a niekoľko mimoriadnych schôdzí.

Mimoriadna schôdza sa bezvýsledne uskutočnila aj pri pokuse o odvolávanie predsedu vlády Petra Pellegriniho či k téme presunu investičného zlata z Londýna na Slovensko. Na poslednej 53. schôdzi parlamentu plénum schválilo 23 noviel alebo zákonov.  K najiniciatívnejším opozičným poslancom patrí Ondrej Dostál zo strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorý v priebehu roka 2019 predložil 26 návrhov zákonov v spolupráci s inými opozičnými poslancami. „Za všetky spomenieme napríklad Lex Mazurek, teda novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, aby sa poslancom, ktorým mandát zanikne v dôsledku právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin, nevyplácali po zániku mandátu ešte dva alebo tri ďalšie platy,“ uviedla hovorkyňa strany SaS Katarína Svrčeková.

Dodala, že dôležité boli aj návrhy novely zákona o občianstve, aby slovenské občianstvo nezanikalo ľuďom, ktorí nadobudli občianstvo iného štátu a návrh na zrušenie zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií, ktorý umožňuje vyvlastňovať aj v súkromnom, nie verejnom záujme. Tieto návrhy však neprešli alebo o nich parlament nerozhodol. V systéme nie sú evidované žiadne žiadosti o ospravedlnenie pre poslanca v tomto volebnom období.

Vo vládnej strane Most-Híd je najaktívnejšou v pléne parlamentu poslankyňa Irén Sárközy. „Priniesla množstvo opatrení pre podporu mladých rodín aj dôchodcov,“ uviedla hovorkyňa strany Klára Magdeme. Poslankyňa bola napríklad medzi navrhovateľmi poslaneckých noviel, ktoré zvýšili nezdaniteľnú časť základu dane pre zamestnancov a živnostníkov, alebo zdvihli štátne dôchodky sporiteľom v druhom dôchodkovom pilieri.

Počas poslednej 53. schôdze Národnej rady SR poslanci nepredĺžili dobu, v ktorej nie je možné vykonať interrupciu, zo súčasných 48 hodín na 96 hodín. Parlament naopak schválil vládny návrh, ktorý rozšíril dôvody na pozastavenie výkonu funkcie sudcov a prokurátorov. Parlamentné voľby budú v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00. Hlasovať v parlamentných voľbách sa dá aj mimo miesta trvalého bydliska, a to na hlasovací preukaz. Občania Slovenska, ktorí budú v zahraničí, alebo tam majú trvalý pobyt, môžu voliť poštou.